Poslanci odobrili núdzový stav, naďalej platí aj zákaz vychádzania

Vláda ho schválila pred dvomi týždňami.

Poslanci na štvrtkovom (1. 4.) hlasovaní odsúhlasili predĺženie núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Z 96 prítomných hlasovalo za 78, proti bolo 15 a traja poslanci nehlasovali.

Núdzový stav predĺžila 17. marca vláda o ďalších 40 a platiť bude do 28. apríla. Parlament mal 20 dní na to, aby schválil rozhodnutie vlády. Tento systém má byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Kabinet v odôvodnení predĺženia upozorňuje na to, že naďalej dochádza k ohrozeniu života a zdravia občanov a bezprostredne hrozí, že šírením takzvanej britskej agresívnejšej mutácie ochorenia COVID-19 dôjde k ďalším nenapraviteľným a podstatným stratám na životoch alebo k zásadnému ohrozeniu zdravia na celom území Slovenska.

Vláda tiež upozornila, že napriek zlepšujúcim sa číslam a poklesu chorobnosti ostáva epidemiologická situácia naďalej krehká a predčasným uvoľnením opatrení by mohlo nastať opätovné zhoršenie stavu.

Parlament o ňom hlasoval deň po tom, ako ústavný súd rozhodol, že núdzový stav a jeho predĺženie je v súlade s ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu.

BRATISLAVA/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti