Domáce

Začal sa najteplejší mesiac v roku. Aj počasie to dokazuje

Leto, teplo, slnko
Zdroj: Shutterstock.com

Čaká nás príjemný a teplý víkend, no v nedeľu sa to trošku zhorší. Pršať stále neprestane.

Dnes sa začal posledný letný mesiac august, ktorý patrí k najteplejším v roku. Školákov čaká posledný mesiac prázdnin a nás všetkých čaká po dusnom pracovnom týždni konečne víkend. Tak sa poďme pozrieť čo si pre nás pripravilo počasie.


Družica

Nad vnútrozemím Európy dnes ovplyvňovala počasie táto tlaková níž, ktorej stred sa nachádza smerom na juh od nášho územia. Na Slovensko ale zasahoval od severu aj pás oblačnosti zvlneného studeného frontu, a práve ten priniesol v popoludňajších hodinách prehánky a búrky.

Bohužiaľ nad západnou Európou sa formuje ďalší frontálny systém, ktorý začne v nedeľu popoludní meniť počasie najmä na západe Slovenska.

Zrážky

Z jeho oblačnosti prší momentálne nad Britskými ostrovmi. Do nedele sa pomaly presunie do vnútrozemia Európy a od západu začne ovplyvňovať počasie aj na Slovensku. Zajtra však bude celkom príjemne a ak sa vyskytnú prehánky, či lokálne búrky, tak iba ojedinele.

Teploty

V týchto dňoch je najteplejšie nad severovýchodnou Európou. Dnes sa teplota v Moskve šplhala nad 32 stupňov.

A horúco je aj na juhovýchode, teda napríklad v Turecku, kde sa teplota pohybuje okolo 30 až 35 stupňov. Ani u nás sa ale za tropické teploty hanbiť nemusíme, pretože aj zajtra k nám bude prúdiť teplý a vlhký vzduch. To znamená, že Slovensko sa bude nachádzať v teplotnom pásme 30 až 35, ale severné oblasti budú v pásme 25 až 30 stupňov.

Vietor

Dnes fúkal rýchlosťou okolo 10 km/h. Zajtra bude vietor pokojný a zafúka iba slabo až mierne a jeho smer bude prevažne od juhovýchodu. Ak sa náhodou vyskytne nejaká búrka, tak samozrejme prechodne zosilnie.

Dnes ráno sa v nižších polohách a v blízkosti vodných tokov tvorili hmly, ktoré sa počas dňa rozplynuli. V dopoludňajších hodinách bolo zväčša polooblačno, na niektorých miestach dokonca slnečno.


Popoludní sa ale zopakoval podobný scenár, na aký sme v týchto dňoch zvyknutí, teda obloha sa zatiahla oblačnosťou a začali sa tvoriť prehánky a búrky. Takto to vyzeralo popoludní v Žiline, kde namerali 27 stupňov. Po búrke sa ale aj tam ochladlo.

V rámci Slovenska bolo najteplejšie v Prievidzi a na Sliači, kde sa teplota pohybovala okolo 31 stupňov.

Doprava

Zajtra je sobota, takže cesty by mali byť pokojnejšie ako cez týždeň. Nad ránom sa môžu, podobne ako dnes, tvoriť lokálne hmly, tak pre istotu radšej spomaľte! Popoludní môžu zase dopravu skomplikovať prehánky alebo búrky, ktoré síce nebudú časté, ale aj napriek tomu vás môžu niekde zastihnúť. Preto jazdite maximálne opatrne!

Noc

Dnes v noci bude spočiatku doznievať prehánková alebo búrková činnosť. Postupne sa ale oblačnosť zmenší, až bude polooblačno. Do rána sa vzduch ochladí na 18 až 16, na severe teplota poklesne do 12 stupňov.

Pred nami je prvý víkendový deň, ktorý bude celkom príjemný a teplý, tak ho využite, a to najmä na západe Slovenska, pretože v nedeľu sa tu už počasie zhorší.

Západné Slovensko

Zajtra ale bude na západe Slovenska zväčša iba malá oblačnosť, ktorá sa popoludní prechodne zväčší a ak sa vyskytnú nejaké zrážky, tak iba ojedinele. Denná teplota vystúpi na 29 až 32 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude o niečo viac oblakov, pretože je to hornatejšia krajina, ale ak sa vyskytnú prehánky, či búrky, tak tiež iba ojedinele. Na severe vystúpi teplota na 25 až 29, na juhu sa oteplí až do 32 stupňov.

Východné Slovensko

Na východe sa bude počasie vyvíjať podobne. Znamená to, že spočiatku má byť iba malá oblačnosť, ktorá sa počas dňa začne zväčšovať a popoludní je možné, že z nej vypadne nejaká tá kvapka, alebo sa vytvorí aj búrka. Tu sa teplota vyšplhá na 26 až 32 stupňov.

Hory

Napriek tomu, že zajtra očakávame menej prehánok, či búrok, vo vzduchu je stále dostatok vlhkosti, a preto ak sa chcete vybrať na túru, tak choďte v skorých ranných hodinách, aby ste popoludní už mohli v bezpečí oddychovať.

V nadmorskej výške 1 500m bude príjemne, a to okolo 19 stupňov. V nedeľu už bude na horách nielen viac oblačnosti, ale aj zrážok.

Biopredpoveď

Biopredpoveď sa zajtra nemení, teda zostáva na 2, a to je slabá až mierna záťaž. A tlak vzduchu bude ustálený. Počasie bude mať na nás priaznivý vplyv, ale aj napriek tomu vás môže potrápiť bolesť hlavy či migréna. Pozor si dajte aj na tepelnú záťaž, takže nezabudnite dodržiavať pitný režim a chráňte svoju kožu pred slnečnými lúčmi.

Predpoveď do stredy

Na počasie bez zrážok si budeme musieť ešte nejaký ten deň počkať. Už v nedeľu totiž začne situáciu od západu postupne ovplyvňovať už spomínaný studený front, ktorý prinesie najprv na západné a neskôr aj na stredné Slovensko oblačnosť, dážď, prehánky, alebo búrky. Teplota bude vysoká a vystúpi na 25 až 32 stupňov.

V pondelok bude tento front ovplyvňovať počasie už aj na východe našej krajiny. Preto bude po celý deň oblačno, na mnohých miestach s prehánkami a búrkami. Teplota vystúpi na 26 až 31 stupňov.

V utorok bude nad našimi hlavami stále dostatok oblačnosti, z ktorej bude na mnohých miestach pršať vo forme prehánok, dažďa, alebo aj búrok. Teplota vystúpi na 23 až 30 stupňov.

V stredu sa žiadna zmena nechystá, teda oblačné a upršané počasie bude pokračovať. Teplota vystúpi na 22 až 29 stupňov.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.