Preventívku u zubára tento rok už neodkladajte. Bez nej vám už štát zrejme zákrok nezaplatí

Separácia RNA zo vzorky pacienta pomocou prístroja MagNA Pure v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura.
Zdroj: TASR/AP

Minulý rok sme preventívku absolvovať kvôli pandémii nemuseli. Tento rok sa už na to nespoliehajte.

Doba rúšok a respirátorov: Neskrývajú len úsmevy, ale aj naše zuby. Čo sa stane, keď ich raz zložíme? Mnohí ľudia odkladajú návštevu zubára, čo môže mať vážne následky a to nielen na ich zdravie, ale aj na peňaženky. Povinné preventívky nám tento rok štát zrejme neodpustí.

Na začiatku pandémie chýbali zubným lekárom ochranné pomôcky, aj metodické usmernenia. Ošetrovali len akútne stavy. Niektoré ambulancie boli aj dva mesiace zatvorené. Ministerstvo zdravotníctva preto dalo výnimku a prehliadku u zubára sme minulý rok absolvovať nemuseli. Pre tento rok to zatiaľ neplatí.

„Ministerstvo zdravotníctva sa vždy rozhoduje na základe aktuálnych dát a teda aj na základe aktuálnej epidemiologickej situácie. V tejto chvíli ešte analyzujeme túto možnosť ohľadom preventívnych prehliadok z hľadiska zubného lekárstva. Faktom ale je, že ambulancie zubných lekárov fungujú štandardne,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Preventívky u zubárov sú dôležité, pretože môžu včas odhaliť ochorenie, ktorého liečba by bola finančne veľmi náročná. Napriek tomu sa veľa ľudí bojí a návštevu zubára odkladajú. Zubný kaz však nepozná pandémiu, neliečený môže negatívne vplývať na celý organizmus.

„Zubný kaz práve v dnešnej dobe skôr môže napredovať predovšetkým u detí, ktoré sú stále doma, nemajú ten režim, často jedia veľa sladkého,“ upozorňuje Igor Moravčík zo Slovenskej komory zubných lekárov.

Viac sa dozviete v reportáži Veroniky Tesákovej:


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Preventívna prehliadka

Dôležité udalosti