Novinka pre majiteľov bytov: Vyúčtovanie za teplo a vodu môžete dostať až v júli

Ilustračná snímka.
Zdroj: Photo Oz/shutterstock.com

Zmenil sa totiž zákon.

Vyúčtovanie nákladov za teplo a teplú vodu môžu dostať vlastníci bytov môžu až o dva mesiace neskôr, ako boli zvyknutí. Znamená to, že niektorí môžu ročné vyučovanie dostať až v júli.

Dôvodom je schválenie zmien v zákone o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19.

Poslanci pri schvaľovaní akceptovali aj na požiadavky správcovských organizácií a Asociácie rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko, ktorí žiadali posunutie termínov rozpočítavania nákladov za teplo a teplú vodu z 31. mája na 31. júl. Rovnaký termín platí aj pre správcov, ktorí musia do konca júla predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu.

Zdroj: shutterstock.com/Alexander Kirch

„Približne 30 percent meračov tepla a vody bytových domov, nie sú vybavené možnosťou diaľkového odpočtu a je potrebné vykonať vizuálny odpočet so vstupom do bytov. Kvôli šíreniu ochorenia COVID-19 je práve fyzické vstupovanie do bytov obmedzené, a tým sa komplikujú a predlžujú odpočty," vysvetlil predseda asociácie Dušan Slobodník.

Podľa jeho slov správcovské spoločnosti pociťujú výpadky pracovníkov, ktorí sú na pandemickej PN či OČR. Tvrdí, že pre vysoko špecializovanú prácu je ťažké ich v krátkom čase nahradiť a pre to sa ich práca predlžuje.

Podľa novely zákona vlastníci bytov svoje rozúčtovanie môžu dostať o dva mesiace neskôr ako zvyčajne. „Posunutím termínu na leto by sa však mali minimalizovať negatívne dopady na rozpočítavanie tepla, ktoré by inak hrozili. Správcovia tak budú mať viac času na ich korektné vypracovanie," dodal Slobodník.

 


BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kúrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.