Podnikatelia v gastrosektore a cestovnom ruchu dostanú pomoc 120 mil. eur

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Základnou podmienkou je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.

Na pomoc gastrosektoru a cestovnému ruchu pôjde ďalších 120 miliónov eur. Oznámil to v stredu (7. 4.) predseda parlamentu Boris Kollár spolu s premiérom Eduardom Hegerom. Dohromady tak na pomoc tomuto odvetviu bude vyčlenených 220 miliónov eur.

Zdroj: Ministerstvo dopravy a výstavby SR

V ďalšej etape schémy ,,de minimis” budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty. Limit čerpania je stanovený na 200-tisíc eur na žiadateľa, keďže ide o tzv. schému pomoci "de minimis".

Zdroj: TASR

Ministerstvo dopravy pôvodne žiadalo 157 miliónov eur navyše na pomoc pre cestovný ruch. Už alokovaných 100 miliónov eur by podľa Doležala nestačilo ani do konca minulého roka.

Minister dopravy odôvodnil zmenu požadovanej sumy tak, že týchto 120 miliónov eur je v rámci schémy minimálnej pomoci do 200-tisíc eur. Veľká schéma pomoci však ešte nie je schválená Európskou komisiou. „Ten rozdiel sú práve prostriedky pre veľké subjekty, ktoré presahujú schému 'de minimis', takže bude to rozdelené na dve časti," dodal Doležal.

Zdroj: TASR/AP

Prvých 100 miliónov eur sa podľa neho vyčerpalo na podporu prevádzok cestovného ruchu veľmi rýchlo a nestačilo ani na cielenú pomoc do konca minulého roka. „Naďalej však očakávame, že po schválení tzv. veľkej schémy pomoci Európskou komisiou vláda dofinancuje aj tieto kompenzácie pre podniky," zdôraznil.

Asociácia je presvedčená, že najlepšou pomocou pre cestovný ruch je postupné otváranie prevádzok vzhľadom na vývoj pandémie na Slovensku. „Súčasťou otvárania bude, prirodzene, i dodržiavanie všetkých bezpečnostných a hygienických opatrení, ktoré budú nevyhnutné," dodal Harbuľák.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.