Medzinárodný deň Rómov si pripomenuli s Chaplinom i Elvisom. Aj oni mali rómsky pôvod

Svoje prvé diela maľoval na kartón, teraz má vlastnú výstavu.
Zdroj: TV Markíza,

Namaľoval ich mladý rómsky výtvarník Jozef Fečo.

Medzinárodný deň Rómov si vo štvrtok pripomenuli s Charlesom Chaplinom i Elvisom Presleym. Mnohí to ani netušili, no aj tieto známe osobnosti mali vraj rómsky pôvod. Výstavu s názvom Neznáme farby osobností aj napriek zákazu kultúrnych podujatí sprístupnili na úrade Prešovského samosprávneho kraja.

Portrét anglického herca Michaela Caina namaľoval mladý rómsky výtvarník Jozef Fečo. Na internete o ňom zistil, že má rómsky pôvod. „Prekvapili ma jeho rómske korene,“ povedal výtvarník. Zvečnil takto aj známu speváčku Vieru Bílú. Nikdy sa s ňou síce nestretol, no bola pre neho veľkým vzorom.

Namaľoval aj rómsku spisovateľku Elenu Lackovú, ale aj už vyššie spomenutého komika Charlieho Chaplina a kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho. Aj keď sú o mnohých stále pochybnosti, odborníci zo Štátnej vedeckej knižnice nepochybujú, že aj tieto svetovo známe osobnosti majú rómsky pôvod.

Výstavou portrétov týchto osobnosti si vo vestibule úradu samosprávneho kraja pripomenuli dnešný Medzinárodný deň rómov. Mladý umelec pritom začal maľovať prvé diela na kartón.

Jednotlivé diela môžete vidieť v reportáži Martina Jedináka.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výstava

Dôležité udalosti