Bittó Cigániková: Ruská strana nám mala dať viac podkladov k Sputniku V

Vedci vyrobili umelú kožu, ktorá cíti bolesť.
Zdroj: TASR

Riaditeľka ŠÚKL Baťová povedala, že k vakcíne mal ústav 49 pripomienok.

Ruská strana mala dať Slovensku viac podkladov o vakcíne Sputnik V. Povedala to na brífingu predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

„Nelíši sa len šarža, ale aj obsah. Nie je to útok, je to obyčajný fakt. Je to dôležité pre to, aby sme mohli rokovať s ruskou stranou. Je dobré, že vďaka ŠÚKL o tom vieme. Ak sme porušili zmluvu, je to problém. Pýtam sa, ako to, že ŠÚKL o to nevedel? Je prirodzené, že sa snažíme prekontrolovať vakcínu, ktorú chceme podávať občanom,“ konštatovala.

Pripustila, že možno sa ruskou vakcínou vôbec očkovať nebude.

Zdroj: TASR

Laboratórnu kontrolu realizuje na Slovensku Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Podľa Baťovej sa chýli ku koncu, čaká sa na výsledky posledných dvoch testov. Ak by v Maďarsku testovali Sputnik v OMCL laboratóriách (Official Medicinal Control Laboratory), uvítala by to.

„My sme sa ich pýtali trikrát a z mojej pozície sme dostali trikrát negatívnu odpoveď, že nebudú testovať neregistrovanú vakcínu," povedala. Baťová podotkla, že rozhodnutie, či očkovať alebo neočkovať Sputnikom, je na ministerstve zdravotníctva.

Bittó Cigániková sa zastala odborníkov. „Považujem za nešťastné a nespravodlivé, ak odborníkov nútime do politických rozhodnutí, ponižujeme alebo hádžeme cez palubu," vyhlásila v súvislosti s dianím okolo vakcíny Sputnik V.

Poslankyňa vyzvala na vecnosť. Skonštatovala, že pochybnosti o vakcíne sú do istej miery oprávnené. Spochybnila tiež argument o záujme 500-tisíc ľudí očkovať sa ruskou vakcínou, keďže prieskum bol podľa nej realizovaný dávno a jednotlivé vakcíny v ňom neboli jasne definované.

Pýta sa tiež, ako je možné, že ŠÚKL nevedel o podmienke zmluvy, ktorú mal porušiť. „Netreba zabudnúť, že za vakcínu sme zaplatili," dodala s tým, že preto máme aj právo overiť kvalitu dodávky.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.