Gröhling: Stále uvažujeme, že prijímačky na stredné školy budú v triedach

Minister školstva Branislav Gröhling.
Zdroj: TASR

Ich oficiálny termín je od 3. do 14. mája, spôsob bude závisieť od episituácie.

Stále uvažujeme o tom, že prijímacie pohovory na stredné školy budú prezenčnou formou. Podľa šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga je to dôležité napríklad pri osemročných gymnáziách a bilingválnych odboroch. „Takže sa budeme snažiť nastaviť ich nejakým spôsobom, aby mohli prebehnúť," povedal počas týždňa.

Ako tvrdí, na rezorte školstva vnímajú pozitívny trend v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. Verí, že postupne dôjde nejakým spôsobom k uvoľňovaniu opatrení.

V súvislosti s možným realizovaním prijímacích pohovorov minister poznamenal, že diskutovali s jednotlivými asociáciami.

Zameriavali sa na to, ako budú vedieť nastavovať podmienky, v akých skupinách budú robiť jednotlivé prijímacie pohovory alebo v akých časových horizontoch budú. „Samozrejme, toto budú upravovať jednotliví zriaďovatelia a školy a my budeme súčinní," dodal minister školstva.

Petícia proti prijímačkám

Z dôvodu zrušenia prijímacích skúšok na stredné školy v tomto roku vznikla aj petícia, ktorú podpísalo viac ako 880 ľudí.

Signatári petície žiadajú ministra školstva, aby stredné školy v roku 2021 rozhodovali o prijatí na základe aritmetického priemeru od 5. ročníka. Myslia si, že vedomosti žiakov sa dajú dostatočne posúdiť na základe ich päťročného štúdia.

Prečítajte si aj: Od pondelka otvoria prvý stupeň všetkých základných škôl a materské školy

Poukazujú napríklad aj na nerovnosť vedomostí, ktoré žiaci získali z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Uviedli aj to, že tento rok boli zrušené aj maturitné skúšky a pýtajú sa, čím sa žiaci deviateho ročníka líšia od maturantov.

V tomto školskom roku sa budú prijímacie skúšky na stredné školy konať v riadnych termínoch, a to od 3. do 14. mája. Forma ich uskutočnenia, dištančným alebo prezenčným spôsobom, závisí od vývoja epidemiologickej situácie. Pravidlá pre prijímacie konanie na stredné školy boli uverejnené ešte v januári tohto roka.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti