Minister Gröhling ukázal, kedy sa do škôl vrátia jednotlivé ročníky a ako sa bude testovať

Minister školstva Branislav Gröhling.
Zdroj: TASR

Od pondelka 26. apríla sa budú školy riadiť regionálnym COVID automatom.

Školy a deti sú prioritou pri uvoľňovaní opatrení. Vyhlásil to minister školstva Branislav Gröhling s tým, že sa na tom zhodli epidemiológovia aj vláda. Od pondelka 19. apríla preto nastáva postupné otváranie ročníkov. Je možné, že vláda neotvorí niektoré prevádzky len preto, aby dobrú situáciu udržala čo najdhlšie a vďaka tomu nemusela znovať zatvárať školy.

Od 19. apríla otvoria 8. a 9. ročníky základných škôl plošne okrem čiernych okresov. Spolu s nimi sú otvorené škôlky a prvý stupeň základných škôl.

Od 26. apríla sa prejde v školstve na regionálny COVID automat. To znamená, že školy sa budú v okrese otvárať presne podľa toho, v akej fáze COVID automatu sa nachádza.

Čierne okresy ostanú v režime, ktorý platil plošne doposiaľ, teda do 11. apríla 2021 (otvorené v nich budú v zásade len materské školy, 1. stupeň ZŠ či stredné zdravotnícke školy a ostane tiež možnosť prezenčnej výučby v malých skupinách 5 + 1).

V bordových okresoch (3. stupeň varovania) budú nad rámec už otvorených škôl a školských zariadení v čiernych okresoch otvorené aj 8. a 9. ročníky ZŠ, poradenské centrá a tiež centrá voľného času a jazykové školy pre individuálnu výučbu.

V červených okresoch (2. stupeň varovania) bude otvorený aj celý 2. stupeň ZŠ a tiež prvé štyri ročníky 8-ročných gymnázií, ktoré zodpovedajú 2. stupňu ZŠ.

V ružových okresoch (1. stupeň varovania) budú otvorené aj stredné školy, jazykové školy, centrá voľného času a ZUŠ pre skupinovú výučbu.

V grafikách nižšie si môžete pozrieť, aké presne ročníky a školy sú otvorené v jednotlivých fázach automatu.

To, v akej fáze sa nachádza váš okres bude naďalej oznamovať minister zdravotníctva vždy v utorok. Farba automatu bude platiť až od nasledujúceho pondelka. Školy aj rodičia tak budú mať niekoľko dní na prípravu.

Naďalej bude platiť, že rodičia aj žiaci od druhého stupňa ZŠ sa budú musieť pravidelne testovať. Školy si môžu objednať aj kloktacie testy pre žiakov.

Podľa Gröhlinga bude v školách bezpečné prostredie, pretože už vyše 50-tisíc učiteľov je zaočkovaných a vakcínu dostali aj tisícky nepedagogických zamestnancov. S rezortom zdravotníctva chce rokovať aj o očkovaní vysokoškolských pedagógov, aby sa v nasledujúcom akademickom roku mohli bezpečne vrátiť do škôl.

Školy budú fungovať podľa školského semaforu tak ako na jeseň. Ak sa v triede objaví pozitívny prípad, riaditeľ po dohode so zriaďovateľom a regionálnym hygienikom zatvorí triedu alebo celú školu a žiaci prechádzajú dočasne na dištančnú výučbu.

Vysoké školy sa už tento akademický rok neotvoria.

Zdroj: Ministerstvo školstva

Zdroj: Ministerstvo školstva

Zdroj: Ministerstvo školstva

Zdroj: Ministerstvo školstva

Zdroj: Ministerstvo školstva

Zdroj: Ministerstvo školstva

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti