Lovci lebiek vypátrali 12 rokov hľadaného Slováka, v Česku dostal vysoký trest za podvod

 František Csányi.
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Chytili ho v Košiciach, keď išiel z chaty do mesta.

Františka Csányiho (49), ktorý sa dvanásť rokov ukrýval pred spravodlivosťou, chytili lovci lebiek v Košiciach. Ešte v roku 2009 ho v Česku odsúdili na 8,5 rokov za podvod vo výške sedem miliónov eur. Na výkon trestu nenastúpil a začal sa skrývať.

Trestná činnosť slovenského občana spočívala v pôsobení s ďalšími minimálne 13 osobami, ktorých cieľom bolo obohacovanie sa neodvádzaním cla, spotrebnej dane a DPH.

„Členovia tejto organizovanej skupiny si dopredu rozdeľovali jednotlivé úlohy, svoje konanie plánovali a koordinovali. Ich činnosť sa týkala 400 dovozov benzínu a nafty zo Slovenska do Česka v rokoch 2003-2004. Vďaka ich postupu pohonné hmoty nezaevidovali v colnej správe v Česku, čím spôsobili českej strane škodu vo výške 188 192 449 českých korún, čo je viac ako 7 mil. eur podľa aktuálneho kurzu," informovala hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Na Csányiho vydali vlani české orgány Európsky zatýkací rozkaz. Česká polícia oslovila so žiadosťou o pomoc slovenských kolegov. Do prípadu sa začali angažovať pátrači cieľového pátrania z policajného prezídia, tzv. lovci lebiek.

Odsúdený podvodník sa roky ukrýval na chate

Podľa získaných informácií sa Slovák na adrese trvalého bydliska nezdržiaval asi 15 rokov. Operatívnymi previerkami policajti zistili, že sa je na rekreačnej chate v okrajovej časti Košíc. Chatu si prerobil na celoročné bývanie a urobil kroky, ktoré mali sťažiť jeho vypátranie.

„Samotná chatka sa nachádza v ťažko dostupnom teréne. V jej okolí bol dobre zabezpečený kamerový systém. Pozemok chránil strážny pes. František používal osobné auto, ktoré bolo evidované na inú osobu. Jeho mobilné telefónne číslo patrilo anglickému operátorovi. Svoju pracovnú činnosť si prispôsobil tak, aby mohol pracovať z domu," uviedol k prípadu Slivka.

Podľa jeho slov minulý týždeň polícia získala informácie ceste odsúdeného z chaty do mesta. O pár minút ho v Košiciach zadržali lovci lebiek, ktorým pomáhali aj ľudia z košického policajného krajského riaditeľstva.

„František bol akciou zjavne zaskočený, nekládol odpor a neutrpel žiadne zranenia. Na základe právoplatne uloženého trestu v Českej republike bude nasledovať proces extradície, ktorý je v kompetencii justičných orgánov oboch krajín.," doplnil policajný hovorca.


Zdro videaj: Facebook/Polícia SR

KOŠICE/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lovci lebiek

Dôležité udalosti