S otvorením škôl a škôlok zaniká nárok na vyplácanie pandemického OČR

Rodičia nemusia poisťovni nič oznamovať.

Rodičom, ktorí doteraz čerpali dávku pandemické ošetrovné tzv. OČR z dôvodu, že škôlka alebo škola bola pre ich dieťa zatvorená, sa od pondelka (12. 4.) po otvorení materských škôl a prvého stupňa základných škôl končí nárok na výplatu tejto dávky.

Ako informovala Jana Hrabková zo Sociálnej poisťovne ľudia však v tejto súvislosti nemusia poisťovni nič oznamovať. Vyplácanie dávky sa ukončí automaticky, ak koncom mesiaca nezašlú formulár čestného vyhlásenia, v ktorom poistenec vyznačuje dni starostlivosti o dieťa alebo iného príbuzného.

Prečítajte si aj: Gröhling ukázal, kedy sa do škôl vrátia jednotlivé ročníky a ako sa bude testovať

„Ak v čestnom vyhlásení za apríl 2021 uvedie poistenec aj dni starostlivosti od 12. apríla 2021, SP bude akceptovať prípady uzatvorenia škôl, ak pôjde o žiakov piateho ročníka základných škôl alebo bude akceptovať uzatvorenie materských škôl a prvého stupňa základných škôl, ak pôjde o individuálne uzavretie konkrétneho zariadenia rozhodnutím hygienika, riaditeľa alebo zriaďovateľa," vysvetlila Hrabková.

Podľa poisťovne stále platí, že ak je škôlka alebo škola otvorená a rodičia nedajú dieťa do školského zariadenia iba pre obavy z ochorenia, nebudú mať nárok na pandemické OČR.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti