Sadenie zemiakov: Správny postup ovplyvní kvalitu a množstvo úrody

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Bondar Illia

Pestovanie zemiakov zvládne aj začínajúci záhradkár.

Pestovanie zemiakov je na dedine bežné a nie je to v podstate žiadna veda, zvládne to aj začínajúci záhradkár. Každý, kto si svoje prvé zemiaky vykope a ochutná, už nebude chcieť tie zo supermarketu. Napriek tomu, že to nie je zložité, je dobré držať sa nasledujúcich odporúčaní.

Prečítajte si aj: Nezahadzujte staré pneumatiky. Vytvoriť z nich môžete kvetináče, preliezky aj nábytok

Kedy zemiaky zasadiť

Sadenie zemiakov závisí predovšetkým od počasia a teploty. Zvyčajne sa sadia od konca marca až po polovicu mája. Pôda totiž musí mať v hĺbke jedného centimetra teplotu aspoň šesť až osem stupňov Celzia a nemala by byť príliš vlhká. Zistíte to tak, že po stlačení zeme v ruke a následnom uvoľnení sa rozpadne a nebude sa na ruku lepiť.

Odroda zemiakov na sadenie

Do zeme nikdy nesaďte normálne konzumné zemiaky. Sú totiž ošetrené prípravkom proti klíčeniu, takže by vám vôbec nemuseli vyklíčiť. Zaobstarajte si teda kvalitné sadbové zemiaky, existuje ich približne šesťdesiat druhov. Do pôdy zasaďte zemiaky s klíčkami dlhými jeden až dva centimetre. Dlhšie klíčky by sa pri sadení mohli zlomiť a menšie by nemuseli vzísť.

Zdroj: shutterstoc.com/Photos box

Pôda a sadenie

Celú plochu, na ktorú chcete vysadiť zemiaky, by ste mali vyčistiť od buriny a plevu. Následne by vám ju mal traktor poriadne skypriť do hĺbky pätnásť až dvadsať centimetrov. Zemiaky totiž potrebujú kyprú a dobre priepustnú pôdu. Ak máte menšiu záhradku, prekopať ju môžete aj motykou či záhradným kultivátorom.

Následne si vykopte riadok a v rozmedzí dvadsiatich až tridsiatich centimetrov zemiaky do nich ukladajte. Taktiež si môžete zvoliť metódu kopania hrobľov. Riadky by mali byť od seba vzdialené asi 50 až 70 centimetrov, aby mali rastliny dostatok miesta, vzduchu a svetla. Veľmi dôležité je dostatočné zahrnutie zemiakov, to by malo byť do výšky siedmych až pätnástich centimetrov.

Prečítajte si aj: RECEPTY: Krásne jarné a farebné polievky od finalistky známej kuchárskej šou

Následne pôdu prvýkrát popolievajte a udržujte ich mierne vlhké, vďaka tomu rýchlo vzídu. Aby ste podporili rast zemiakov, po ich vzídení ich ešte raz zahrňte pôdou, aby vám vznikli menšie kopčeky.

Striekanie

V dnešnej dobe sú ľudia veľkými odporcami striekania a chcú mať všetko BIO. Práve preto je hnojenie na vás. V prípade, že sa preň rozhodnete, medzi základné patrí postrek proti plesni a burine. Ak sa pre postreky nerozhodnete, pravidelne pôdu kyprite, a tak najrôznejšiu burinu vyhubte.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti