Domáce

Spýtali sme sa, prečo by Slováci nemohli pracovať len tri dni v týždni

praca, automobilka, robotník, Kia
Zdroj: SITA

Mexický miliardár vyhlásil, že by pomohlo, ak by sa práca sústredila na kratšie obdobie.

Mexický miliardár Carlos Slim nedávno povedal, že by bolo lepšie, ak by ľudia pracovali len tri dni v týždni.

Podobné nápady nie sú ojedinelé.

Vo švédskom Göteborgu už časť zamestnancov testuje kratší pracovný čas, a to bez poklesu platu.

V obidvoch prípadoch sa však očakáva, že ľudia neznížia svoju výkonnosť.

Slim navrhuje udržať produktivitu dlhším denným pracovným časom - namiesto ôsmich by sa počas troch dní pracovalo po 10 či 11 hodín a neskorším odchodom do dôchodku. Vo Švédsku sa zase predpokladá vyššie nasadenie pracovníkov.

Ak by však po novom zvládol prácu rovnaký počet ľudí ako doposiaľ, nie je jasné, ako by sa mohli vytvárať nové miesta a ubúdalo nezamestnaných, čo sa taktiež spomína ako možný prínos zmien.

Oslovení odborníci pochybujú, že by skracovanie pracovného času skresalo nezamestnanosť.

Päťdňový týždeň nemáme dlho Európu a ďalšie vyspelé svetové štáty oberajú o prácu čoraz výkonnejšie stroje a s nástupom globalizácie aj lacnejšia konkurencia z Ázie prípadne Južnej Ameriky.

Napriek tomu sa v predošlom storočí západné krajiny prepracovali k osemhodinovému dennému a päťdňovému týždennému pracovnému času.

Lepšie podmienky pre pracujúcich mohli vzniknúť pod tlakom odborov a obmedzeným možnostiam presúvať výrobu do lacnejších končín, odhaduje analytik X-trade Brokers Kamil Boros.

Trvalo navyše dlho, kým sa zmeny presadili. "Šesťdenný pracovný týždeň bol v Československu skrátený na päťdenný v roku 1968," pripomenul analytik českej spoločnosti Partners Pavel Kohout.

Vraj sa nedočkáme No ďalší podobný posun na obzore podľa Kohouta nie je.

"Prečo nemožno vyriešiť nezamestnanosť skrátením pracovnej doby? Pretože by toto skrátenie muselo sprevádzať adekvátne zníženie miezd. Ak by zamestnávatelia dostali zo zákona rozkaz, že musia zachovať mzdy pri kratšej pracovnej dobe, mnohí zamestnávatelia by to ekonomicky neprežili a výsledkom by bola opäť vyššia nezamestnanosť," napísal.

"Pokiaľ by kratší pracovný čas mal byť platený z marží podnikovej sféry, tak by sa to určite odrazilo na výkonnosti podielových a dôchodkových fondov a zaplatili by to teda predovšetkým ľudia zo svojich úspor," dodal Boros.

Nádejou môže byť, že napriek globalizácii by sa vraj zo Slovenska vo väčšej miere nemali presúvať pracovné miesta. "Relatívne jednoducho sa môže sťahovať iba jednoduchá výroba, ktorá je už z veľkej časti mimo EÚ," poznamenal Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.

Zdroj: SITA
TVNOVINY.sk, Miro Grman

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.