Kýchate pri pohľade do slnka? Zistite, čo za tým môže byť

Ide tak trochu o záhadu a rozmar prírody.

Milujete slnko, radi sa prechádzate po vonku a nasávate energiu zo slnka? Aj keď to tak teraz nevyzerá, teplé dni a počasie sa blížia a slnko si budete môcť užiť do sýtosti. Až tretina populácie však má problém pri pohľade do slnka, sprevádza ho totiž kýchanie.

Nás zaujímalo, prečo je to vlastne tak. Prvé oficiálne zmienky o reflexe tela na ostré a jasné svetlo sa objavili v 50. rokoch 20. storočia, kedy istý francúzsky výskumník zistil, že niektorí pacienti kýchajú, keď ich oči ožiari oftalmoskop používaný k vyšetreniu sietnice.

Prečítajte si aj: Andrea trpí vzácnou chorobou, ktorá ničí jej kožu. Lekári jej už 28-krát diagnostikovali rakovinu

Vedec sa o svoje zistenie začal viac zaujímať. Jeho ďalšie skúmanie preukázalo, že človek kýcha, keď je vystavený jasnému slnečnému svetlu, v niektorých prípadoch aj ultrafialovému svetlu či blesku pri fotografovaní. Nemohol sa však oprieť o žiadne predošlé vedecké poznatky, nenašiel nič ani v knihách, a tak podobné kýchanie označil za raritu. Neskôr sa ukázalo, že nejde o nič výnimočné, napriek tomu sa odborníci dodnes opierajú o hypotézy.

Skríženie nervových ciest a ľudská rasa

Kýchanie to svetla sa inak nazýva aj fotonické kýchanie. Objaviť sa môže aj pri prechode z tmy do svetla. Vedci v priebehu rokov nazhromaždili množstvo informácií, ale nikto presne nevie, ako optická stimulácia očí vedie ku kýchaniu. Jednou z možností je, že sú oči a nos prepojené prostredníctvom piateho lebečného alebo trigeminálneho nervu. Keď sa zornica oka zúži kvôli jasnému svetlu, môže to nepriamo spôsobiť sekréciu a upchanie nosných slizníc, čo vedie ku kýchnutiu. Väčšina ľudí si kýchne zhruba tri až štyrikrát, niektorí dokonca aj viackrát.

Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Počuli ste už o parasympatickej generalizácií? Kýchanie zo svetla môže byť výsledkom aj tohto procesu. Akonáhle svetlo „pošteklí" jednu časť parasympatického nervového systému tela, aktivujú sa aj jeho ďalšie časti, tvrdí portál bety.cz.

Údajne sa fotonické kýchanie dedí z generácie na generáciu a to bez ohľadu na pohlavie, ale s rozdielmi vo farbe pokožky. Nechceme, aby to vyznelo rasisticky. Ide o to, že vedci tvrdia, že tento druh kýchania sa týka iba belochov. Nevedia však prečo. Takže ide tak trochu o záhadu a rozmar prírody.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti