Trpíte alergiou? V kombinácií s respirátorom vás čaká náročné obdobie

Ilustračná foto.
Zdroj: Shutterstok.com/Boumen Japet

Nejakým druhom alergie trpí vyše 40 percent európskej populácie.

Jar je pre alergikov veľmi náročné obdobie. Okrem peľov a prachu ich tento rok potrápia aj respirátory a rúška. Vo vzduchu je aj lietajúci prach, zbytok z posypového materiálu z ciest.

Celkovo trpí nejakým druhom alergie vyše 40 percent európskej populácie. Najčastejšími alergénmi sú okrem potravín vyššie spomínaný prach, roztoče, plesne a zvieratá (srsť). Samostatnou kategóriou je peľ z briez, liesok a ďalších rastlín.

Alergici sú v súčasnej dobe do istej miery diskriminovaní aj zo spoločenského hľadiska, pretože človek, ktorý neustále kýcha, slzia mu oči, tečie mu z nosa a ťažšie dýcha, nie je v dopravných prostriedkoch, v obchode a v iných uzavretých priestoroch moc vítaný a skôr ho ľudia odcudzujú.

Prečítajte si aj: Kýchate pri pohľade do slnka? Zistite, čo za tým môže byť

Navyše, ani pre alergika nie je vždy pri počínajúcich ťažkostiach jednoduché odlíšiť či sa jedná o alergickú reakciu alebo vírusové ochorenie. Okrem kašľa a nádchy sa totiž často pri prudkej reakcii objavuje aj krátkodobé zvýšenie teploty alebo bolestivosť kĺbov a únava.

„V domácnostiach aj v komerčných priestoroch je možné starostlivým upratovaním pre alergikov prostredie zlepšiť. Začať treba už vo vonkajších priestoroch, ktoré je nutné zametať a upratovať tak, aby sa prach a častice v ňom obsiahnuté zbytočne nevíril a nezanášali do interiéru. V interiéroch potom pomôžu tiež vysávače so špeciálnym filtrom, ktoré dokážu zachytiť aj tie najmenšie častice, ako sú vírusy, aerosóly a baktérie," tvrdí odborník.

Zdroj: Shutterstock.com

V súčasnej dobe sťažuje alergikom život aj covidová situácie, kedy astmatikom problémy s dýchaním komplikuje aj nosenie ochranných pomôcok (rúško, respirátor). Ľuďom s kožnými problémami okrem rúšok prekáža častá dezinfekcia rúk.

„Alergikom a astmatikom často prináša nosenie respirátorov zvýšené ťažkosti, ktoré im ešte viac komplikujú dýchanie. Všeobecne možno odporučiť, aby používali skôr nanorúška, ktoré sú vďaka svojej štruktúre niekoľkých vrstiev tkaniny a nanovrstvy oveľa vzdušnejšie pri zachovaní najprísnejších hygienických noriem," hovorí odborník Tomáš Mertlík.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti