Jarná údržba športového príslušenstva. Aj bicykel a korčule potrebujú vašu pozornosť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/TORWAISTUDIO

Bicykle, skateboardy, kolobežky, korčule je nutné vyladiť, vyčistiť, naolejovať a všetko, čo k tomu patrí.

Krásne jarné počasie vystriedal bláznivý apríl. Mnoho ľudí pritom už plánovalo bicyklovanie, korčuľovanie, skateboard a iné športové aktivity, ktoré po mesiacoch strávených prevažne doma znamenajú únik do prírody. Nepriaznivé počasie však zákonite neznamená niečo negatívne, môžete ho totiž využiť aj na predprípravu na nasledujúce aktívne mesiace.

V prvom rade si ako vášniví športovci môžete naštudovať nové techniky, trate a zadovážiť si potrebné oblečenie a príslušenstvo. Zabudnúť však nemôžete ani na údržbu. Bicykle, skateboardy, kolobežky, korčule je nutné vyladiť, vyčistiť a všetko čo k tomu patrí.

Prečítajte si aj: Trpíte alergiou? V kombinácií s respirátorom vás čaká náročné obdobie

Jarná údržba bicykla

Po každej zime je nutné bicykel skontrolovať, aj keď iba stálo na jednom mieste a nemohlo sa mu podľa vás nič stať. Doprajte mu poctivú generálku. Počas zimnej prestávky sa totiž do mechanických súčiastok dostáva prach.

Ako prvé by ste mali bicykel v podstate úplne rozobrať, teda to, čo sa dá, aby ste ho nepoškodili. Extra pozornosť venujte brzdnému mechanizmu a prevodovke. V prípade, že máte odpružené predné aj zadné koleso, skontrolujte aj pruženie či bicykel pruží aj bez odporu, radí bety.cz. Nezabudnite skontrolovať aj kolesá a dofúkať ich.

Po vyčistení jednotlivých častí by ste mali naniesť na mechanizmy potrebné prípravky. Na mechanické súčiastky bŕzd sa používa vazelína, na reťaz je potrebné naniesť špeciálny olej, ktorý ho udrží v plynulom chode a pod.

Zdroj: shutterstoc.com/Elnur

Skateboard, kolobežka, korčule

Určitú pozornosť si vyžadujú aj tieto športové vybavenia. Tým, že neobsahujú brzdy (výnimkou sú moderné elektrické kolobežky) ich údržba je o niečo jednoduchšia. Klasické verzie týchto športových dopravných prostriedkov sa taktiež dajú rozrobiť v podstate do poslednej skrutky a presne to by ste aj mali spraviť.

Po vyčistení vybavenia poriadne skontrolujte ložiská a kolieska. Veľmi často sa hlavne na ložiská zabúda, a tak sa zbytočne pretáčajú a jazda s poškodenými ložiskami je skôr namáhavá ako príjemná. Rovnako aj kolieska, skontrolujte či nie sú príliš opotrebované. Ak sa vám niečo nepozdáva, zájdite radšej do servisu, kde vám poradia. Predsa len ste pri športovaní účastníkmi dopravy a ohroziť môžete predovšetkým vaše telo a zdravie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti