Najvyšší súd potvrdil kotlebovskému funkcionárovi trest za pozdrav „Na stráž“

Anton Grňo.
Zdroj: TV Markíza

Grňo sa tak pozdravil v budove Najvyššieho súdu.

Najvyšší súd (NS) potvrdil pre člena ĽSNS Antona Grňa trest, ktorý mu uložil vlani v januári samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Grňo sa vtedy voči trestu odvolal, preto o ňom rozhodoval vo štvrtok (15. 4.) senát tohto súdu. Ten odvolanie zamietol.

Pokutu 5 000 eur dostal za to, že v máji 2018 pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde zvýšeným hlasom pozdravil „Na stráž!“, čím verejne prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. V prípade, že by pokutu nezaplatil, mu sudca ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere šiestich mesiacov.

„Ani najvyšší súd nemal pochybnosť o úmysle obžalovaného prejaviť sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, konkrétne k ľudáckemu režimu na Slovensku z rokov 1938 - 1945 a k Hlinkovej garde. Ako súd vysvetlil, pozdrav bol vyslovený po skončení verejných zasadnutí, na ktorých najvyšší súd prejednával podozrenia z extrémistickej trestnej činnosti. Súd tiež poukázal na politické aktivity obžalovaného, vrátane množstva jeho ďalších verejných vyjadrení, ktoré vykazujú znaky antisemitizmu, rasizmu, etnickej nenávisti a náboženskej neznášanlivosti," uviedla k rozsudku hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Zdroj: TV Markíza

Senát v zložení sudcov Juraja Klimenta, Petra Hatalu a Petra Štifta konštatoval, že uložený trest ŠTS považoval NS za absolútne adekvátny, obzvlášť v situácii, že k spáchaniu trestného činu došlo na pôde najvyššej súdnej autority, dokonca priamo pred orgánmi činnými v trestnom konaní.

Senát tiež na verejnom zasadnutí prítomného prokurátora upozornil na potrebu vyvodenia trestnej zodpovednosti za prečin krivej výpovede a krivej prísahy voči svedkovi K., ktorý bol v skupine osôb, odkiaľ predmetný pozdrav zaznel, na verejné zasadnutie sa dostavil a aj z neho odchádzal v spoločnosti obžalovaného a napriek opakovanému poučeniu pred vyšetrovateľom vyhlásil, že pozdrav vôbec nepočul.


Grňo pozdrav vyslovil verejne v prítomnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza, ktorý práve poskytoval rozhovor médiám. NS vtedy rozhodoval o väzbe pre trojicu mužov obvinených z extrémizmu.

ŠTS trestným rozkazom už raz uznal Antona Grňa za vinného z prečinu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd, a odsúdil ho na rovnaký peňažný trest. V zákonnej lehote však podal odpor voči trestnému rozkazu, a preto bolo nariadené hlavné pojednávanie.BRATISLAVA/zg, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tomáš honz

Dôležité udalosti