Mrazy spôsobili francúzskym vinárom najväčšie škody za 40 rokov. Značkové víno bude drahšie

Vinohradníci v Burgundsku dohliadajú na parafínove sviece.
Zdroj: Profimedia.sk

Veľké škody hlásia aj slovenskí ovocinári, naše vinohrady pohroma našťastie obišla.

Tohtoročné ročníkové vína budú drahšie. Svetovo známe vinárske oblasti zasiahli silné mrazy, ktoré spôsobili, že tohtoročná úroda bude najmenšia za uplynulých 40 rokov. Francúzski vinári rátajú škody na desiatky miliónov eur. Vinári po celom Francúzsku počítajú tento týždeň obrovské škody po uplynulých dňoch, ktoré priniesli veľmi mrazivé počasie, informuje portál Decanter.

Mrazy napáchali veľké škody v najznámejších a najprestížnejších vinárskych oblastiach krajiny. Teploty klesali až na -6 °C. Mrazivé počasie pritom oblasti zasiahlo po vlne nadpriemerne teplého počasia, v dôsledku čoho rozkvitli puky. Najväčšie škody na úrode hlásili z údolia rieky Rhôna. Niektorí producenti vyčíslili straty až na 90 percent.


Pohromu zažili aj v Burgundsku, ktoré produkuje niektoré z najlepších bielych vín. V porovnaní s minulým rokom tam vinári prišli minimálne o 50 % úrody. Mrazy vyčíňali aj v regióne Champagne, kde sa produkuje šampanské. Producenti hovoria o 30-percentnom poklese produkcie. V postihnutých oblastiach francúzska vláda vyhlásila stav poľnohospodárskej katastrofy a vinohradníci dostanú finančné kompenzácie. Slabá úroda sa podpíše pod nárast cien kvalitných vín z týchto oblastí.

Na Slovensku úroda dozrieva neskôr

Keďže jarné mrazy počas uplynulého týždňa zasiahli aj územie Slovenska, zisťovali sme, aká je situácia v našich vinohradoch. Jeden z najväčších producentov, ktorý pestuje vinič na ploche 120 hektárov uviedol, že aj napriek mrazom sa nepriaznivé počasie zatiaľ nepodpísalo pod pokles úrody.

Majiteľ rodinného podniku JM Vinárstvo Doľany Jozef Mikuš vysvetlil, že pre chladné počasie ešte nestihli rozkvitnúť puky a vinič tak zostal nedotknutý. Vo Francúzsku zvyknú puky rozkvitnúť aj o dva týždne skôr ako v našich končinách.

Ovocinári hlásia veľké škody

Oveľa horšie sú na tom ovocinári - špeciálne pestovatelia marhúľ, ktorí v niektorých oblastiach prišli až o 70 percent úrody. Najviac zasiahnuté sú marhuľové sady v Dulovciach.

Predseda ovocinárskej úrody Marián Varga hovorí, že veľké škody hlásia aj čerešňové sady. Niekde mráz zničil až polovicu úrody čerešní.

Obrovské škody hlási napríklad firma Poľnohospodár z Nových Zámkov, ktorej zamrzol takmer celý broskyňový sad. Manaźér firmy Juraj Hatala odhaduje, že prišli až o 90 percent úrody broskýň a v jabloňových sadoch mráz zničil približne polovicu úrody.

BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ovocinári

Dôležité udalosti