Zrušia sa otváracie hodiny pre seniorov? Reťazce by zmenu privítali

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Vyhradený čas v obchodoch platí pre starších dlhodobo.

V krajine budeme uvoľňovať protipandemické opatrenia už o niekoľko dní. COVID automat sa totiž v pondelok (19.4.) prepne na bordovú, a tak sa s obmedzeniami otvárajú obchody či služby. Zákazníkom preto napadá, či nedôjde aj k úprave otváracích hodín v potravinách či drogériách, ktoré sú vyhradené pre seniorov.

Čas pre nákupy zákazníkov starších ako 65 rokov platí na Slovensku dlhodobo. Cieľom tohto opatrenia je znížiť riziko nákazy medzi najohrozenejšou vekovou kategóriou. Ich hodiny sú vyčlenené počas pracovných dní medzi 9.00 h. až 11.00 h. Začiatkom marca bol tento čas určený aj pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievod.

Otázku, či kompetentní budú zvažovať rušenie otváracích hodín pre seniorov, Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) priamo nekomentoval. Vydaniu vyhlášky hlavným hygienikom, ktorý by toto pravidlo vedel zmeniť, totiž musí zároveň predchádzať aj aktualizácia uznesenia vlády.

Vládni predstavitelia síce v utorok (13.4.) ohlásili, aké opatrenia sa budú uvoľňovať, no o ich presnom fungovaní v praxi vláda a odborníci stále rokujú. Detaily by mohli byť známe v piatok (16.4.) po rokovaní ministrov. Až potom bude zrejmé, či bolo predmetom debaty aj toto pravidlo.

„ÚVZ SR zatiaľ pracuje s verziou odprezentovaného uvoľňovania opatrení, ktoré je príznačné pre tretí stupeň varovania platného COVID automatu. Pri tvorbe vyhlášok Úrad zohľadní aj schválené závery z rokovania Pandemickej komisie vlády. Pre prax je dôležité, aby boli vyhlášky Úradu v súlade s uznesením vlády,“ priblížila hovorkyňa Daša Račková.

Seniori nakupujú po celý deň

Obchodné reťazce, ktoré majú povinnosť púšťať do svojich prevádzok od 9.00 h. do 11.00 h. iba starších zákazníkov, by úpravu tohto opatrenia privítali.

Slovenská aliancia moderného obchodu uviedla, že sa vo štvrtok (15.4.) obrátila listom na hlavného hygienika Jána Mikasa, vybraných členov vlády a členov epidemiologického konzília. Žiada v ňom zrušiť seniorské hodiny v súvislosti s otváraním ekonomiky, keďže podľa nej už nemajú opodstatnenie.

„Toto opatrenie nie je súčasťou COVID automatu a vyžaduje si zrušenie vyhlášky hlavného hygienika. Máme za to, že uvoľnenie opatrení prichádza na rad v tomto čase práve preto, že riziko nákazy, aj v obchodných prevádzkach, je pri dodržiavaní stanovených hygienických predpisov nízke. Sme presvedčení, že regulovaný vstup zákazníkov do prevádzok, rozostupy, povinné respirátory, dezinfekcia pri vstupe a ďalšie opatrenia v tejto situácii poskytujú dostatočnú ochranu všetkým zákazníkom, bez ohľadu na vek,“ opisuje Martin Krajčovič, predseda Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO).

Zároveň dodáva, že ak by sa hodiny pre starších zrušili, nakupujúci sa tak dokážu rozplynúť do celého dňa a znižuje sa tým riziko koncentrácie zákazníkov v poobedných hodinách.

Reťazec Lidl pripomína, že toto opatrenie zaviedol minulý rok ešte predtým, než ho nariadil štát. „V prvom rade spoločnosť Lidl Slovenská republika vždy rešpektuje platné pravidlá a čo sa týka hodín vyhradených pre nakupovanie seniorov, na začiatku prvej vlny sme ich zaviedli skôr, než s touto iniciatívou prišiel štát. Vychádzali sme vtedy z aktuálnej situácie a frekvenčnej analýzy,“ uvádza hovorca Tomáš Bezák.

Prečítajte si tiež:

Približuje ale, že aktuálne nastavené „seniorske“ hodiny sú suverénne najmenej vyťaženým obdobím z pohľadu návštev zákazníkov. „Je pravdou, že seniori nakupujú aj mimo týchto definovaných hodín a súčasne sme v minulosti zaznamenali opakované vyjadrenia seniorských organizácií v tom zmysle, že mnoho ľudí starších ako 65 rokov stále pracuje, a preto je čas od deviatej do jedenástej pre nich nevyhovujúci,“ vysvetľuje Bezák.

Aj spoločnosť Billa uvádza, že vyhradený čas nie je využívaný efektívne. Uvítala by uvoľnenie opatrení aj v prípade seniorských hodín, keďže ani v súčasnosti ich starší zákazníci nevyužívajú tak, ako by sa očakávalo.

„V čase od 9.00 h. do 11.00 h. sú naše obchody takmer prázdne a blokujeme tým nákupy napríklad pre mamičky na materských či rodičovských dovolenkách,“ dodala hovorkyňa Billy Kvetoslava Kirchnerová.

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reťazce

Dôležité udalosti