Ste sarkastický typ človeka? Nevadí, toto to prezrádza o vašej inteligencii

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Luis Molinero

Ľudia, ktorí ho chápu a používajú ho s rozumom, bývajú vysoko inteligentní a veľmi kreatívni.

Každý z nás má kamaráta, kamarátku, ktorí zvyknú byť uštipační, ironickí, vysmievajú sa iným alebo ste to možno aj vy samy. Ak sa k tomu pridá ešte sarkazmus, ide o balík vlastností, ktoré nemá každý rád a veľa ľudí zvykne danú osobu odsúdiť a negatívne reagovať na jej intelekt. Ľudská inteligencia sa totiž spája s výškou IQ, sčítanosťou, ale aj snahou naučiť sa niečo nové.

Najnovšie štúdie publikované v časopise Journal of Applied Psychology poukázali ešte na jeden faktor, sarkazmus. Ľudia, ktorí ho chápu a používajú ho s rozumom, bývajú vysoko inteligentní a veľmi kreatívni. Odborníci z Bar Ilan University a Technion-Israel Institute of Technology uvádzajú, že uskutočnili tri štúdie, v ktorých analyzovali účinky hnevu a sarkazmu na ľudský mozog.

Prečítajte si aj: Kýchate pri pohľade do slnka? Zistite, čo za tým môže byť

Účastníkov rozdelili do rôznych skupín a dali im vypočuť zvukové záznamy zákazníkov, ktorí vyjadrovali svoje pocity frustrácie buď rozhnevaným alebo sarkastickým tónom. Výsledky prieskumu preukázali, že jedinci, ktorí počúvali nahnevaných zákazníkov boli úspešnejší pri riešení analytických problémov, ale menej úspešní pri riešení kreatívnych úloh v porovnaní s dobrovoľníkmi, ktorí počúvali emocionálne neutrálneho (sarkastického) zákazníka.

Podľa vedcov to znamená, že byť sarkastickým človekom je veľká výhoda. „Vedci tiež tvrdia, že pochopenie sarkastických výrazov vyžaduje viac kognitívneho úsilia a komplexného myslenia ako pochopiť hnev," uvádza štúdia.

Zdroj: shutterstoc.com/ Krakenimages.com

Kognitívne úsilie je podľa nich potrebné k správnemu pochopeniu významu slov aj k interpretácii jemných slovných rozdielov daného rečníka, uvádza portál novinky.cz.

Francesca Ginovi z Harvard Business School, ktorá viedla vlastný výskum, uviedla, že „sarkazmus býva oveľa jemnejší ako sa zdá a v skutočnosti ponúka dôležité, ale často prehliadané, psychologické a organizačné výhody".

„Ak chcete byť sarkastický alebo sarkazmus odhaliť, je potrebné prekonať rozpor medzi doslovným a skutočným významom sarkastických výrazov. Ide o proces, ktorý sa aktivuje abstrakciou, ktorá podporuje kreatívne myslenie," dodáva odborníčka na vzťahy Cassandra Roseová.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti