Prečo zívame? Skutočné dôvody vás prekvapia

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/fizkes

Často už len pohľad na jedinca, ktorý zíva spôsobí automaticky rovnaký reflex aj u vás.

Ach, to zívanie. Často už len pohľad na jedinca, ktorý zíva spôsobí automaticky rovnaký reflex aj u vás. Úprimne, len pri písaní tejto témy sa aj nám už niekoľkokrát otvorili ústa. Zívanie je niečo, čo robia všetci, vrátane zvierat a nemali by ste sa to snažiť potlačiť, pretože to telo potrebuje. Je to jedna z najnákazlivejších a nekontrolovateľných činností, ktoré telo robí.

Existuje veľa teórií, prečo ľudia zívajú. Najpopulárnejšia hovorí, že zívanie pomáha telu získať viac kyslíka.

Prečítajte si aj: Bezlepková diéta: Akým najčastejším mýtom ľudia veria a riadia sa nimi?

Príčiny zívania

Vedecky podložená teória o tom, prečo zívame, je regulácia teploty mozgu. V roku 2014 zverejnili štúdiu v časopise Physiology & Behavior, ktorá skúmala zívanie u 120 ľudí. Podľa nej dochádzalo k zívaniu počas zimy menej. V lete, keď sa dostane teplota mozgu mimo normy, ho môže vdýchnutie vzduchu ochladiť.

Ďalším dôvodom, prečo môžete zívať, je skutočnosť, že sa chce telo prebudiť. Činnosť pomáha roztiahnuť pľúca a ich tkanivá a umožňuje telu ohýbať svaly a kĺby. Taktiež môže nahrnúť krv do tváre a mozgu a zvýšiť tak bdelosť.

Zdroj: shutterstoc.com/Lesterman

Zívanie je veľmi nákazlivé. Stačí ak vidíte ako niekto zíva, čítate si o tom, počujete a následne sa spustí podobný reflex aj vo vašom prípade. Je to tak aj u vás? Ak áno, tešte sa. Podľa štúdie z Baylor University to znamená, že ste empatická osoba a so zívajúcim jedincom vás spája aj určitá väzba. Štúdiu zverejnili v časopise Personality and Individual Differences. Na rôzne pohyby tváre v nej muselo reagovať 135 študentov.

Výsledky ukázali, že čím menej empatie človek má, tým je menšia pravdepodobnosť, že bude zívať pri pohľade na zívajúcu inú osobu. Je dôležité poznamenať, že tieto výsledky sa nemôžu zovšeobecňovať. Nezachytenie zívnutia nie je dôkazom psychopatických alebo sociopatických tendencií.

Rady ako prestať zívať

  1. Skúste zhlboka dýchať - Ak máte pocit, že nadmerne zívate, vyskúšajte hlboké dychové cvičenia nosom. Vaše telo možno potrebuje len viac kyslíka. Štúdia z roku 2007 tiež zistila, že nazálnym dýchaním sa znížilo nákazlivé zívanie.

  2. Pohybujte sa - Porušenie rutiny môže stimulovať váš mozog. Ľudia zvyknú zívať pri pocitoch únavy, nudy a stresu. Nadmerne môžete zívať aj po veľkom príjme kofeínu.

  3. Ochlaďte sa - Môžete sa ísť tiež poprechádzať po vonku alebo si nájsť chladnejšiu miestnosť v dome. Ak na prechádzku nemáte čas, vypite trochu studenej vody alebo si dajte studené občerstvenie.

Návšteva lekára

Lekára by ste mali navštíviť iba v prípade, že ste začali viac zívať ako inokedy a logicky si to neviete odôvodniť. Priblížte odborníkovi, kedy vaše zívanie začalo a či je sprevádzané inými príznakmi ako bolesť v určitých oblastiach, problémom so spánkom či so sústredením. Tieto informácie môžu lekárovi pomôcť diagnostikovať základné ochorenie a na základe individuálnych potrieb určiť liečbu, radí portál healthline.com.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti