Pred firmou, kde je uskladená vakcína, nocujú už niekoľko dní kamionisti a čakajú na Sputnik V

Maďarské kamióny pred Imunou v Šarišských Michaľanoch.
Zdroj: Martin Jedinák

Údajne mali odviezť 37 paliet do Budapašti, konateľ slovenskej firmy však oficiálne stanovisko nedostal.

V areáli Imuny v Šarišských Michaľanoch už niekoľko dní parkujú dva kamióny s chladiarenským prívesom s maďarskou evidenčnou značkou.

Podľa informácií TV Markíza tam vodiči prišli pre to, aby zo Slovenska odviezli na budapeštiansku adresu 37 paliet vakcíny Sputnik V, ktoré v slovenskej firme skladujú od ich dovezenia z Ruska.

Zdroj: Martin Jedinák

Konateľ firmy v Šarišských Michaľanoch Juraj Kamarás nedostal oficiálny pokyn na naloženie a následnú prepravu očkovacích vakcín, a tak maďarskí vodiči „žijú“ v kabínach kamiónu od pondelka (12. 4.). Podľa jeho vyjadrenia je „záhadou“, kto oficiálne vydal pokyn na to, aby autá prišli do Šarišských Michalian.

„Samozrejme, že sme odmietli vakcínu naložiť. My za ňu máme zodpovednosť a ak by niekde vakcína odišla, tak musí prejsť normálnym odovzdávacím konaním. Musí niekto prísť, kto to skontroluje, preberie, a to je relatívne zložitá operácia," uviedol predseda predstavenstva Juraj Kamarás.

Závod v uplynulých dňoch navštívili aj audítori od ruského výrobcu. „Bol audit, spísali sme zápis, všetko v poriadku. Kontrolovali naše procesy, skladovanie. Robili sme všetky pokusy podľa európskeho liekopisu, ktorý je záväzný v Európskej únii," skonštatoval Kamarás.

Podľa jeho slov sú pripravení na distribúciu vakcín. „Pre všetky vakcinačné centrá máme nakúpené zvalidované chladiace zariadenia, takže my potrebujeme len pokyn. Exspirácia končí siedmy a ôsmy mesiac tohto roku, čiže bolo by sa treba ponáhľať, lebo medzi vakcináciou musí byť nejaký čas, aby sme náhodou nevyšli z termínu," vysvetlil predseda predstavenstva s tým, že zatiaľ pokyny žiadne nemajú.

Kamarás potvrdil iba to, že osobným autom odviezli do Budapešti 46 vzoriek Sputnika V.

Reportáž do Televíznych novín pripravil Martin Jedinák.


ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/TV Markíza, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šarišské michaľany

Dôležité udalosti