Suchobovi zrušili zatykač aj vydanie zo Spojených arabských emirátov

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: minv.sk

Obvinený podnikateľ začal nedávno spolupracovať s políciou.

Ďalší kajúcnik s exkluzívnymi výhodami. Súd zrušil zatykače na obvineného podnikateľa Michala Suchobu. Zrušili aj vydávací proces. Televízii Markíza to potvrdilo ministerstvo spravodlivosti aj Špecializovaný trestný súd.

Podnikateľa trestne stíhajú v dvoch veľkých kauzách - Očistec a Mýtnik. Interpol ho vypátral v Spojených arabských emirátoch. S políciou začal nedávno spolupracovať.

Veľká razia v rámci akcie Mýtnik Michala Suchobu minula. Doma ho nenašli, a tak prišiel na rad európsky a medzinárodný zatykač. Interpol podnikateľa našiel v Abú Zabí. A začal sa vydávací proces. Koncom marca však nastal zvrat. „Môžem potvrdiť, že sa priznal k skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu,“ potvrdil nám jeho právny zástupca Miroslav Ivanovič.

Na spoluprácu s políciou Suchoba pristúpil neštandardne – na diaľku. Vyšetrovateľ ho vypočul cez videohovor zo Spojených arabských emirátov. Podnikateľ sa priznal v kauzách Mýtnik aj Očistec a zdá sa, že v tomto prípade platilo pravidlo niečo za niečo.

„Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS na návrh prokurátora rozhodla o odvolaní EU aj medzinárodného zatýkacieho rozkazu na obvineného M. S., pretože zanikli dôvody, pre ktoré boli vydané,“ povedala v stanovisku hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.


Ministerstvo spravodlivosti listom 8. apríla oznámilo príslušným orgánom Spojených arabských emirátov, že sťahuje extradičnú žiadosť na podnikateľa. A to znamená, že Suchobu budú stíhať na slobode a nie je vylúčené, že mu vrátili aj pas, ktorý mu tam zadržali.

Podľa informácií TV Markíza zrušenie zatykačov je reakciou práve na to, že začal spolupracovať. Prokuratúra sa k tomu nevyjadruje. Nie je tak ani jasné, či mu zaistili majetok. Úrad špeciálnej prokuratúry to nekomentoval.

Advokát Ivanovič na otázku, či a jeho klient plánuje vrátiť na Slovensku alebo bude spolupracovať v Emirátoch, konštatoval, že nám nemôže nič potvrdiť a nechcel nič komentovať.

Zdroj: Braňo Tomaga

Michala Suchobu, ktorý je označovaný za milionára, trestne stíhajú za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku v súvislosti s IT tendrami na Finančnej správe, kde je obvinený aj exšéf daniarov František Imrecze.

V prípade Očistec je zasa podozrivý z toho, že sa za úplatok 70-tisíc eur snažil zastaviť vyšetrovanie kauzy Medusa Group. Svedčí o tom kajúcnik Ľudovít Makó, ktorý si svojou spoluprácou s políciou tiež vyslúžil výsostné postavenie. Údajne sa mal istý čas tiež zdržiavať v Arabských emirátoch a na výsluchy ho vraj privážalo súkromné lietadlo. „Myslím, že nie je vhodné komentovať, kde sa zdržiavam,“ reagoval pre Markíza.

Tému spracoval reportér René Medzihradský.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme František imrecze

Dôležité udalosti