Kolúzna väzba by sa mala skrátiť na päť mesiacov. Aj to nie pre všetkých obvinených

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Diskusiu odštartovali policajné akcie, pri ktorých zadržali prominentov či vysokopostavených funkcionárov.

Kolúzna väzba by sa mala skrátiť na päť mesiacov. Aj to nie pre všetkých obvinených. Diskusiu odštartovali policajné akcie, pri ktorých zadržali prominentov či vysokopostavených funkcionárov. Nie všetci ale s takouto právnou úpravou súhlasia. Niektorí by kolúznu väzbu chceli ešte kratšiu.

Slová o mučení či neľudských podmienkach v súvislosti s kolúznou väzbou sa ozývajú najmä posledné mesiace. A nielen z opozičných lavíc.

„Myslím si, že to tak vyeskalovalo keď si zobral života pán generál Lučanský a je na mieste s tým niečo urobiť," vyhlásil pred časom Boris Kollár.

Za mrežami je dnes aj jeho nominant Vladimír Pčolinský. Boris Kollár ale vraj žiadal ministerku spravodlivosti o prehodnotenie lehoty väzby už na jeseň. O podmienkach v ústavoch sa po policajných akciách a sťažnostiach politikov rozhovorila i košická podnikateľka Nora Kabrheľová.

„Nielen tí, ktorí sú tam teraz zažívajú poníženie, aj my sme zažívali poníženie. Postrehla som, že sa sťažujú synáčikovia, že otec nemôže ísť do bufetu iba raz za týždeň. No to nie je interhotel, to je jednoducho basa," komentovala spôsobom sebe vlastným.

„Obvinený v kolúznej väzbe je prakticky odstrihnutý od vonkajšieho sveta, aby neovplyvňoval svedkov a neničil dôkazy. Často nemá dlhé týždne kontakt s rodinou," pridal sa Ondrej Laciak, podpredseda advokátskej komory.

Faktom je, že roky sa tu s lehotou kolúznej väzby nehýbalo. Nedávno ministerka spravodlivosti zriadila pracovnú skupinu. Väzbu chce skrátiť na päť mesiacov. No neplatilo by to pre všetkých. Tým, u ktorých už zachytili kolúzne aktivity, by nechali pôvodnú 7-mesačnú lehotu. Zmena by platila pre obvinených, u ktorých sa ovplyvňovanie či marenie len predpokladá.

Návrh novely trestného poriadku je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Vyjadriť sa k nemu môžu do 6. mája.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kolúzna väzba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.