Terasy reštaurácií by mohli otvoriť v horizonte dvoch týždňov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Podmienkou podľa ÚVZ je zlepšovanie epidemiologickej situácie.

Úrad verejného zdravotníctva pripúšťa, že v horizonte dvoch týždňov by sa mohli otvoriť napr. reštauračné terasy. Podmienky by boli nastavené tak, ako to bolo vlani.

„Je však potrebné, aby sa epidemiologická situácia naďalej zlepšovala a aby boli dodržiavané nastavené protiepidemické opatrenia pre fungovanie prevádzok a hromadných podujatí," vysvetlila hovorkyňa úradu Dáša Račková.

Pripomenula, že prevádzky verejného stravovania môžu fungovať aj dnes predajom zabalených jedál so sebou alebo formou donáškovej služby.

Hygienici upozorňujú, že uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí, a s tým je spojené riziko, aj keď aj počas uvoľňovania sú nastavené patričné protiepidemické opatrenia.

Zdroj: TASR

„Z tohto dôvodu neboli otvorené všetky prevádzky naraz v jednom okamihu. V prípade gastroprevádzok sme ešte chvíľu počkali, pretože skúseností z terénu nám ukázali, že ľudia nemali na tvári rúško takmer počas celého pobytu pri stole, nielen pri jedení a pití," doplnila Račková.

O postupe v rámci ďalšieho možného uvoľňovania opatrení budú tento týždeň rokovať odborníci, téma bude nastolená aj na najbližšom rokovaní Pandemickej komisie vlády SR.

Gastrosektor a hoteliéri môžu požiadať o ďalšiu pomoc

Pre spustenie druhej etapy schémy pomoci pre gastrosektor a oblasť cestovného ruchu sa čaká už len na peniaze od ministerstva financií. Na sociálnej sieti o tom informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

„Registrujem veľa otázok, kedy konečne spustíme druhú etapu schémy pomoci pre gastro a cestovný ruch. Vec sa má tak, že sme si za Ministerstvo dopravy a výstavby SR urobili domácu úlohu, čiže všetky potrebné technikálie," napísal minister.

Zdroj: TASR

Dodal, že schému už schválil Protimonopolný úrad SR, rezort má pripravený formulár i videonávod pre žiadateľov a ministerstvo podalo žiadosť na MF o rozpočtové opatrenie. „Inými slovami, čakáme už len na to, kým nám rezort financií pošle peniaze. Hneď, ako sa tak stane, vieme do 24 hodín spustiť druhú etapu," uzavrel Doležal.

Zhruba s hodinovým časovým odstupom reagovalo MF takisto na sociálnej sieti, že financie na podporu gastrosektoru a cestovného ruchu už uvoľnilo. „Ministerstvo financií schválilo žiadosť a medzičasom aj uvoľnilo financie na rozpočtové opatrenie z dielne ministerstva dopravy a výstavby SR. Spustenie druhej etapy schémy pomoci pre gastro a cestovný ruch sa tak môže začať," napísal rezort.

Na Slovensku je od pondelka (19. 4.) možné za prísnych epidemických podmienok navštíviť možno obchody, múzeá, galérie, knižnice, zoologické, botanické záhrady, plavárne. Otvárajú sa kurzy autoškoly, umožnili sa návštevy bohoslužieb, plavární a športovísk. Väčšina nových výnimiek je podmienená negatívnym testom.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Andrej doležal

Dôležité udalosti