Ako pripraviť miláčikov po ročnom homeoffice na samotu? Pes ju prežíva inak ako mačka

Ilustračná snímka.
Zdroj: DimaBerlin/shutterstock.com

Veterinár radí majiteľom, aby ich pozorovali, či nezmenili návyky.

Lezieme im na nervy alebo sú šťastní, že majú doma neustálu spoločnosť? Už je to vyše roka, čo niektorí z nás trávia pre pandémiu a izoláciu s domácimi miláčikmi podstatne viac času, než na aký boli obe strany zvyknuté.

Starší a pohodlnejší, ktorí celé dni vyspávali, sú možno z našej prítomnosti trošku nervózni, no väčšina bola zo spoločných chvíľ nadšená. Postúpali vám po klávesnici, prerušili pracovné stretnutie pískajúcou hračkou alebo si ľahli na vás, keď ste práve potrebovali pracovať. Nevedeli ste sa pohnúť a oni si stále vyžadovali vašu pozornosť. Opatrenia sa však uvoľňujú a my sa postupne vrátime do kancelárií.

Zdroj: New Africa/shutterstock.com

Veterinárny lekár Pavol Valašek v Teleráne konštatoval, že psíkom a mačkám sa počas pandémie páčila naša spoločnosť a rýchlo sa na novú skutočnosť adaptovali. Tvrdí však, že po tejto ročnej rutine a našom návrate do kancelárií môžu niektoré zvieratá trpieť tzv. separačnou úzkosťou.

„Je to stav, keď zvieraťu začneme chýbať. Na niečo sme ho naučili, ale zrazu to, doslova, utneme a odídeme na celý deň do práce. Zvieratko vám nenapíše SMS alebo nezavolá, ale prejaví to nie vždy príjemným spôsobom. Zábavku si vždy nájdu, napr. ničiť, likvidovať veci v byte, škrabať na dvere v byte, zavíjať alebo štekať," tvrdí veterinár.

Pes robí neporiadok, mačka nechodí na svoj záchod

Podľa jeho slov špecifickým extrémom budú psíčatá, ktoré si ľudia zadovážili počas pandémie. Odôvodňuje to tým, že vlastne ešte nikdy neboli samy doma a ich majitelia ani netušia, čo sú ich miláčikovia schopní vyviesť.

„Majú 10-12 mesiacov, sú to vlastne ešte hravé šteniatka, ktoré si vyžadujú stálu pozornosť. Zrazu ju nebudú mať, pretože ich majitelia budú niekoľko hodín v práci. Obávam sa, že už po jednom dni nájdu byt v zlom stave," zdôraznil Valášek.

Separačnú úzkosť inak prežívajú mačky, ktoré neničia veci ako psy. Ak sa mačke niečo nepáči, dá to majiteľovi najavo. Jedným z prejavov je, že nepôjde do vyhradeného záchoda, ale potrebu urobí inde.

Zdroj: kuban_girl/shutterstock.com

„Nie je to pre stratu návyku. Snaží sa nám niečo povedať, pretože toto je spôsob, ako mačky komunikujú. Ak sa teda po ôsmich hodinách vrátime z práce domov, kôpky budú inde ako zvyčajne. Môže sa tiež stať, že sa utiahnu a začnú sa schovávať. Týmto nám dajú najavo to, čo im prekáža. Mačky sú tichí trpitelia. Ak trpia separačnou úzkosťou, môžu prestať aj jesť a piť. Za týždeň sa dokážu dostať do život ohrozujúceho stavu," priblížil veterinár.

Ako teda pripraviť domácich miláčikov na to, že sa vraciate do denného režimu spred pandémie? Valášek za základ považuje nevystaviť zvieratá tvrdému seku niekoľko hodinovej samoty, pretože to bude pre nich veľká psychická záťaž.

Na videu vám prezradí niekoľko ďalších postupných krokov, aby ste si po príchode domov nenašli, ako sa ľudovo povie, kôlničku na drevo. Od psieho trénera Juraja Ferka sa zase dozviete tipy na hry, ako zabaviť psy.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti