Dopad koronakrízy na pitie piva: V Česku sa vypilo najmenej litrov za 60 rokov

boyard_sakmanova_kompl.mp4
Zdroj: TASR/AP

Každý Čech minulý rok vypil v priemere o sedem litrov menej piva.

Pandémia koronavírusu zatvorila bary, reštaurácie aj pohostinstvá. To urobilo škrty v rozpočte aj najväčším pivovarom v Českej republike. V roku 2020 uvarili 20,1 milióna hektolitrov piva, čo je pokles o 6,9 percenta, píše portál idnez.cz.

Znížila sa aj spotreba piva na jedného obyvateľa. Každý Čech minulý rok vypil v priemere o sedem litrov menej piva. Celková spotreba piva „na hlavu" tak klesla na 135 litrov, čo je najmenej od 60. rokov minulého storočia. Informovali o tom zástupcovia Českého zväzu pivovarov a sladovní.

Za poklesom výroby stoja koronavírusové reštrikcie, lockdowny súvisiace s obmedzením podnikov v celom Česku ale aj v zahraničí.

Pred dvomi rokmi bola naopak výroba rekordná, uvarilo sa 21,6 milióna hektolitrov piva. Kríza sa premietla nie len do obchodných strát, ale zasiahla aj osudy ľudí, ktorí pivovarnícku tradíciu ako národný poklad strážia.

Zväz tiež uviedol, že svoju činnosť v roku 2020 ukončilo 500 pohostinstiev, tento rok očakávajú ďalšie stovky. Negatívny vplyv na sektor má tiež rušenie športových a kultúrnych akcií.

PRAHA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti