Asistované sčítanie bude od 3. mája do 13. júna

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Podmienkou však bude, aby sa nezhoršila pandemická situácia.

Asistované sčítanie sa na Slovensku bude realizovať v termíne od 3. mája do 13. júna. Termín odobril Úrad verejného zdravotníctva. Podmienkou je aj to, aby sa nezhoršila pandemická situácia. Aktuálne sa realizuje príprava asistovaného sčítania v obciach, čo predstavuje najmä zriadenie kontaktných miest a vyškolenie asistentov.

Asistované sčítanie je určené predovšetkým pre digitálne vylúčených obyvateľov, to znamená pre tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu nemohli sčítať sami prostredníctvom elektronického formulára. Ide najmä o ľudí bez internetu, seniorov či marginalizované rómske skupiny.

Zdroj: TV Markíza

Ako ďalej priblížila hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder na kontaktnom mieste zriadenom samosprávou bude pre takýchto ľudí k dispozícii stacionárny asistent, ktorý im pomôže sa sčítať alebo poskytne techniku, aby sa takíto ľudia sčítali sami.

V prípade, že niekto nemôže navštíviť kontaktné miesto, môže si mobilného asistenta objednať k sebe domov zavolaním na obec alebo na číslo call centra. „Výhodou kontaktných miest okrem pomoci stacionárneho asistenta je aj to, že sa nevzťahujú na trvalý pobyt v obci, preto ich môže navštíviť ktokoľvek a kdekoľvek. Ak ste na víkend na chate, môžete sa pokojne prísť sčítať na kontaktné miesto tam, kde práve ste," doplnila.

Treba si dávať pozor na podvodníkov

Hovorkyňa upozornila na to, že asistovaná forma môže lákať podvodníkov. Pripomenula, že pri aktuálnom sčítaní k obyvateľom nikto nechodí proaktívne klopať na dvere ani počas asistovaného sčítania. Neexistujú ani papierové formuláre, len elektronické sčítanie prostredníctvom tabletu, telefónu alebo počítača.

Každý mobilný asistent je vybavený preukazom, ktorý predloží pri kontakte s obyvateľom. Jeho totožnosť je možné si spätne overiť zavolaním na obec. Pri podozrení, že ide o falošného asistenta, treba kontaktovať políciu a upozorniť aj obec.

„Opatrnosť je na mieste hlavne vo väčších sídlach, kde je výrazná anonymita. Dôležité je nikoho cudzieho nevpúšťať do bytu, neposkytovať na telefonickú žiadosť o sebe informácie a overiť si spätne asistenta na obci," uviedla Stauder.

Obciam sa však odporúča, aby boli asistenti vyberaní z radov sociálnych terénnych pracovníkov alebo rómskych hliadok. Podstatné je, aby mal asistent dôveru komunity, kde pôsobí, doplnila.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sčítanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.