Chcete sa vyhnúť kliešťom? Tieto triky určite zaberú

Rose teraz.
Zdroj: shutterstoc.com/KPixMining

Chrániť musíte nielen seba, ale aj vášho domáceho maznáčika.

Bláznivý apríl je na ústupe a blížia sa opäť teplé jarné dni, ktoré nás čakajú aj nasledujúci víkend. S príjemnými teplotami však prichádzajú aj nástrahy a jednou z nich sú kliešte. Mnoho ľudí určite využije voľný čas na prechádzky, turistiku, opekanie, bicyklovanie a iné aktivity v prírode.

A práve príroda je domovom tohto parazita, ktorý sa živí ľudskou a zvieracou krvou. Každý štvrtý kliešť je pritom infekčný. Najnebezpečnejšie choroby prenášané kliešťami sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Prečítajte si aj: Prečo zívame? Skutočné dôvody vás prekvapia

Práve choroby, ktoré môžu prenášať, sú zdrojom strachu z týchto malých zvierat. Ľudia sa boja, že ich nesprávne vytiahnu a spôsobia si zápal, alebo, že si ich na sebe ani len nevšimnú. Práve preto každý rok lekári varujú a informujú verejnosť o nebezpečenstve uhryznutia kliešťami. V nasledujúcom článku vám preto priblížime možnosti, ako sa pred nimi môžete ochrániť.

Oblečenie

Ak sa chcete chrániť pred kliešťami, na krátke nohavice a tričko na ramienka by ste mali zabudnúť. Na prechádzku či piknik si radšej oblečte dlhé svetlé nohavice, pokojne aj legíny. Ak idete na turistiku, neváhajte si spodný lem nohavíc zakasať do ponožiek. Vďaka tomu sa kliešte nedostanú na pokožku a udrží ich to na vonkajšej strane oblečenia. Aktuálne je to dokonca v móde.

Ideálne je ak si zapravíte aj tričko. Kliešte väčšinou svoje úsilie nevzdajú a šplhajú sa totiž po oblečení vyššie. V prípade, že plánujete na tráve ležať, zvoľte radšej tričko s dlhým rukávom.

Zdroj: shutterstoc.com/encierro

Repelent

Repelent je jeden z produktov, bez ktorých by ste sa do prírody naozaj nemali vybrať. Najúčinnejšie sú na pokožke, ale niektoré sú vhodne aj na oblečenie. Pri striekaní sa zamerajte hlavne na obuv a odhalené časti tela. Následne ho aplikujte aj na oblečenie a batoh. Podľa bezpečnostných pokynov sa však vyhnite tvári.

Cesta

Vedie vaša túra lesnou cestou? Aj keď je prechádzka medzi kríkmi romantickejšia, snažte sa viesť svoj krok skôr stredom cesty. Kliešte sú totižto často na listoch a stonkách rastlín, takže sa pri obtrení ľahko na vás dostanú. Jedno je však isté, väčšinou vylezú do maximálnej výšky jedného metra. Práve preto je ich najčastejší výskyt vo vysokej tráve a po bočných stranách chodníčka.

Prečítajte si aj: Nadmerne sa potíte v podpazuší? Dajte tomu zbohom

Domáce zvieratá

Ako sme už spomínali vyššie, kliešte neparazitujú iba na ľuďoch, ale aj na zvieratách. Práve preto by ste nemali zabúdať chrániť a kontrolovať aj vášho domáceho maznáčika. Na trhu sú už dostupné viaceré verzie antiparazitík, ktoré ich ochránia pre kliešťami aj ich chorobami. Medzi najobľúbenejšie patria obojky či ochutené tabletky. Ich účinok je až na niekoľko mesiacov. Ktorý prípravok je najvhodnejší pre toho vášho konzultujte radšej s veterinárom, ten to dokáže posúdiť najlepšie, radí mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti