Sme rodina poslala vlastný návrh reformy väzby. Ak by prešiel, na slobodu by sa mohli dostať známe mená

Petra Hajšelová.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zmeny v tejto oblasti pritom dlhodobo pripravuje ministerstvo spravodlivosti, jeho šéfka Mária Kolíková hovorí o porušení koaličnej zmluvy.

Vládna novela trestného poriadku týkajúca sa väzobného stíhania je aktuálne v pripomienkovom konaní. Ráta napríklad so skrátením najprísnejšej kolúznej väzby na päť mesiacov.

Do tohto procesu však náhle vstúpilo hnutie Sme rodina. Poslankyňa Petra Hajšelová poslala do parlamentu vlastný návrh na zmenu podmienok väzby ako takej.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) hovorí o porušení koaličnej zmluvy. V nej sa píše, že každý poslanecký návrh musí byť schválený koaličnou radou, čo sa v tomto prípade nestalo.

Hajšelová porušenie koaličnej zmluvy odmieta. Tvrdí, že vlastnú novelu avizovali rezortu spravodlivosti už dávnejšie.

Na rozdiel od vládneho návrhu prináša ten z pera poslankyne Hajšelovej radikálnejšie zmeny. Výrazne skracuje lehoty všetkých typov väzieb, nielen kolúznej, zároveň navrhuje možnosť nahradiť kolúznu väzbu dohľadom probačného úradníka či peňažnou zárukou.

Tiež navrhuje skoršiu účinnosť. Deje sa to v čase, keď vo väzbe sedí nominant hnutia - exriaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský.

Sme rodina chce, aby novela začala platiť už od 1. augusta. V takom prípade by sa zmeny dotkli práve Pčolinského, ale aj Moniky Jankovskej. Obaja by v auguste šli na slobodu.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Novela

Dôležité udalosti