Koalícia nepodporila otvorenie schôdze ku covidu, ktorú chcela opozícia

0212_Reflex_02_12_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR

Návrh podporilo iba 48 poslancov.

Poslanci v stredu (21. 4.) neschválili program mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú inicioval Smer-SD v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Za schválenie programu s jediným bodom hlasovalo 48 poslancov zo 129 prítomných. Proti bolo 14, zdržalo sa 66 a jeden nehlasoval. Rokovanie sa tak skončilo a o návrhu uznesenia k tejto téme sa rokovať nebude.


Jediným bodom programu mal byť návrh uznesenia, v ktorom Smer-SD hovoril o prerokovaní dôsledkov pandémie najmä v oblasti verejného zdravia a tiež o okruhoch opatrení na zmiernenie krízy, ako aj o prerokovaní námietok voči plánu obnovy v pripomienkovom konaní.

Smer-SD chcel, aby parlament v uznesení konštatoval nevyhnutnosť vyvodenia zodpovednosti v oblasti verejného zdravia za vysoký počet úmrtí na ochorenie COVID-19, za rapídny nárast úmrtí na iné ochorenia, za zlyhanie vakcinačného programu v apríli či za netransparentné procesy pri nákupe a povoľovaní používania vakcíny Sputnik V.

Okrem iného v uznesení strana hovorila i o potrebe prijať účinné legislatívne, organizačné, personálne a materiálne opatrenia na zmiernenie dôsledkov pandémie aj o potrebe zabezpečiť návrh zákonnej úpravy opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie v zdravotnej oblasti oddelených od núdzového stavu a podobne.

Smer-SD tvrdil, že po ročnom pôsobení novej vlády je potrebné vykonať sumarizáciu a zároveň dostať odpovede na viaceré otázky. Koalícia už dopredu hovorila, že program schôdze zrejme nepodporí.

Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD nezahlasujú za vyslovenie dôvery vláde Eduarda Hegera. Vyhlásil to líder strany Peter Pellegrini. Rovnaký postup avizujú aj poslanci opozičného Smeru-SD. V prípade, že vláda dostane dôveru, poslanci okolo Pellegriniho budú iniciovať odvolávanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

„Nikto nemôže očakávať od Smeru, že bude hlasovať za túto partičku," reagoval predseda Smeru-SD Robert Fico na otázku, či poslanci Smeru-SD podporia pri hlasovaní Hegerovu vládu. Kabinet by mal predstúpiť s programom vlády pred NR SR v závere budúceho týždňa. Po diskusii budú poslanci hlasovať o tom, či vyslovia vláde dôveru. Pellegrini zároveň vyhlásil, že nominácia Matoviča za ministra financií je výsmech všetkým odborným kruhom. Smer-SD bude podľa Fica hlasovať za odvolanie Matoviča, ale preferuje, aby sa neodvolával hneď po vyslovení dôvery vláde, ako to navrhujú poslanci pôsobiaci v Hlase-SD.

Fico skritizoval vládnu koalíciu, ktorá v stredu neumožnila rokovať na mimoriadnej schôdzi, ktorú inicioval Smer-SD. Podčiarkuje to podľa neho biedu vlády. Fico žiada diskusiu o tom, kto a akou formou prevezme zodpovednosť za vyše 11.000 obetí ochorenia COVID-19. Žiada odpovede na otázky, ako to bolo s nákupom testov, ktoré sú podľa Smeru-SD nepresné, a kto bude niesť zodpovednosť za program očkovania.

Poslanci okolo Pellegriniho podporili program mimoriadnej schôdze. Občania majú podľa Pellegriniho právo vedieť, ako sa narába s verejnými financiami, koľko napríklad stáli kolá plošného testovania. Vyzval preto premiéra Hegera, aby informoval občanov o nákupoch a aj o tom, kto konkrétne nesie zodpovednosť za obete pandémie.

Program schôdze iniciovanej Smerom-SD podporil aj koaličný poslanec Vladimír Ledecký (Za ľudí) či nezaradený poslanec, donedávna poslanec Za ľudí Miroslav Kollár. „Nechceli byť ako Smer-SD, ale dnes sa správajú rovnako. Z pozície sily odmietajú diskutovať a hľadať riešenia naprieč politickým spektrom. Záujem koalície postavili nad záujem Slovenska," odôvodnil Kollár svoje konanie. Za program schôdze boli aj poslanci ĽSNS.

Poslanec Ledecký následne vysvetlil, že schôdzu nechcel podporiť. „Hlasoval som tak, že som sa zdržal, ale asi ma nepočúvalo zariadenie," vysvetlil na tlačovej konferencii. Dodal, že má rovnaký názor ako kolegovia zo strany Za ľudí, ktorí program schôdze odmietli.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mimoriadna schôdza

Dôležité udalosti