Práčky, televízory, mobily aj herné konzoly pravdepodobne zdražejú. Na trhu totiž chýbajú čipy

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Digital Genetics

V niektorých prípadoch pôjde o rast ceny až o 20 percent.

Na trhu chýbajú mikroprocesory, alebo jednoducho povedané čipy. Sú to malé riadiace jednotky, ktoré ovládajú práčky, počítače, telefóny, otvárania vchodových dvier a aj autá. Pre celosvetovú čipovú krízu hrozí do konca roka postupné zdražovanie týchto produktov.

Informácie o novej kríze kolujú už niekoľko dní. V Teleráne sa preto rozhodli priblížiť, o čo presne ide. Podrobnosti im prišiel povedať odborník na IT techniku Michal Reiter.

Prečítajte si aj: Dopad koronakrízy na pitie piva: V Česku sa vypilo najmenej litrov za 60 rokov

Kde nastal problém

Čipová kríza sa neobjavila zo dňa na deň, spôsobil ju však sled viacerých udalostí. „Nedávno bol niekoľko dní zablokovaný Suezský prieplav či požiar japonskej fabriky. Ďalšie fabriky nemôžu vyrábať, pretože je na Taiwane obdobie sucha, nemajú vodu, a tak čakajú na dážď. Taktiež je celosvetová pandémia koronavírusu. Samotný vírus výrobu čipov až tak neovplyvnil, keďže však zostali ľudia uviaznutí doma a hromadne začali nakupovať elektroniku, čipy a produkty v zásobe vykúpili," vysvetľuje na úvod Reiter.

Čipy budú pravdepodobne chýbať aj v najbližších mesiacoch, pretože dopyt po nich zostáva vyšší ako kedykoľvek predtým. Asociácia priemyselných výrobcov polovodičov uviedla, že predaj čipov vzrastie medziročne o päť percent.

Do kedy bude pretrvávať kríza

BBC uviedol, že nedostatok čipov pocítime až do tretieho štvrťroku 2021. Problém pritom spočiatku spočíval iba v dočasnom oneskorení dodávok. Dodacie lehoty čipov sa však už v tomto čase predĺžili na 15 týždňov, čo je najdlhšia dodacia lehota od roku 2017. Niektoré spoločnosti hlásia ešte dlhší výpadok a dodanie až po vyše 22 týždňov.

Aj v prípade, že sa výroba čipov vráti do normálu, tak bude stále v kríze. Môže za to už spomínaná zmena ľudských návykov a nárast dopytu. Hlavne po domácich počítačoch, televízoroch, mobilných telefónoch s podporou 5G, uvedených nových herných konzol a aj po elektronických automobiloch.

Zdroj: shutterstoc.com/Gorodenkoff

„Čipy sú aktuálne všetko. Na trhu môžete sledovať dokonalý útok medzi ponukou a dopytom. V zásade však ide o novú úroveň dopytu, ktorý nemožno udržať, a tak je každý kríze, ktorá sa len zhoršuje," tvrdí Neil Campling, analytik médií a technológií pre theguardian.com.

Ak si stále myslíte, že ide o malý problém, mýlite sa. Ovplyvnil už výroby v Honde, Whirpoole, Nissane, Forde, Sony, Microsofte aj gigantu Apple. Spoločnosť General Motor uviedla, že bude čeliť až dvojmiliardovým stratám. Veľkej kríze čelí aj Samsung, ktorý musí odložiť uvedenie niektorých produktov na trh, pritom samotná spoločnosť je druhým najväčším svetovým výrobcom čipov.

Nové fabriky v nedohľadne

Najviac fabrík sa nachádza v Číne a na Taiwane, kde bojujú s najväčším suchom za posledných 56 rokov. Keďže sa čipy nestíhajú v súčasných fabrikách vyrábať, naskytuje sa otázka, prečo spoločnosti nepostavia nové, napríklad aj v Európskej únií, kde nie je ani jedna. Čipová kríza totiž môže pretrvávať aj dva roky.

„Vybudovanie novej fabriky môže potrvať mesiace, roky. Ide o zložitý vývoj. Samotná výroba čipu už následne nie je zložitá, iba časovo obmedzená. Keďže spoločnosti stále napredujú a produkty zlepšujú, aj výroba čipov sa po pár mesiacoch mení a upgraduje," vysvetľuje odborník.

Prečítajte si aj: Podnikatelia v gastrosektore a cestovnom ruchu môžu žiadať o ďalšiu pomoc od štátu

Čo zdražie

Cena by mala vzrásť a všetkej elektronike, ktorá využíva čipy, jednoducho povedané herné konzoly, grafické karty do počítačov, automobily, ale aj biela technika. „To znamená slúchadlá, práčka, sušička, televízor, mikrovlnka, klimatizácia, inteligentné hodinky a náramky," priblížil expert.

Je teda viac ako možné, že minuloročný model telefónu kúpite tento rok za rovnakú sumu a nie lacnejšie. Najvyššie zdražovanie však pocítia herné konzoly, očakáva sa až o 20 percent. Mnohé typy sú dokonca aktuálne dostupné len na čiernom trhu, až tak vysoký je ich dopyt.

Rozhovor s odborníkom si môžete vypočuť nižšie.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Elektronika

Dôležité udalosti