Univerzita Komenského dosiahla významné umiestnie v rebríčku škôl

2102_Oteckovia_21_02_P30_s05e30_dnes_17_55__12___Voyo.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Je zameraný na trvalo udržateľné ciele OSN.

Bratislavská Univerzita Komenského dosiahla významné umiestnenie v rebríčku Times Higher Education Impact Rankings 2021 zameranom na trvalo udržateľné ciele Organizácie Spojených národov.

Ako jediná slovenská univerzita sa umiestnila v top 400 a v niektorých indikátoroch jej patria popredné priečky. Informuje o tom UK na svojom webe.

Ide o jediný globálny rebríček, ktorý meria trvalo udržateľné ciele OSN. Tieto ciele meria v 17 indikátoroch, medzi ktorými sú napríklad rovnosť pohlaví, dostupná a čistá energia či klimatické aktivity.

Hodnotené faktory

Tohtoročná edícia porovnáva 1 115 univerzít z 94 krajín sveta. UK sa umiestnila na 301. - 400. mieste. V oblasti kvality zdravia a života získala 29. pozíciu medzi zúčastnenými univerzitami. V indikátore, ktorý hodnotí mier, spravodlivosť a silné inštitúcie, obsadila celosvetovo 37. miesto. Indikátory hodnotia podiel výskumov a publikácií s týmito témami.

V oblasti kvalitného vzdelávania obsadila UK 301. - 400. miesto na svete. Tento indikátor hodnotí výskumy zamerané na vzdelávanie mládeže a celoživotné vzdelávanie. Zúčastnené univerzity si môžu zvoliť indikátory, v ktorých chcú byť hodnotené.

„Umiestnenie UK medzi 400 najlepšími svetovými univerzitami v rebríčku, ktorý hodnotí vplyv univerzít na ekonomiku a v širšom kontexte na udržateľný rozvoj spoločnosti, nás teší, avšak nemožno ho, podobne ako aj ostatné univerzitné rankingy, preceňovať a kvalitu univerzít je potrebné posudzovať komplexne," uviedol rektor UK Marek Števček.

V rebríčku sa umiestnili aj ďalšie slovenské univerzity. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach získala 401. - 600. miesto, Ekonomická univerzita v Bratislave a Technická univerzita v Košiciach sa zhodne umiestnili na 601. - 800. priečke.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osn

Dôležité udalosti