Alergikov tento rok alergia vonku až tak nepotrápila. Pozor si však musia dať aj v domácnostiach

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Poradíme vám, ako môžete čo najúčinnejšie eliminovať alergické reakcie.

Začala sa peľová sezóna a alergikom nastali ťažšie časy. V marci až apríli sa v ovzduší zvyšuje koncentrácia peľov rôznych stromov a tráv a ich prevaha v ovzduší môže trvať až do júna.

„Tento rok boli alergické prejavy na základe teplotných výkyvov našťastie o niečo miernejšie. Niektorým alergikom pomohli aj rúška," povedal doktor Boris Hruškovič v Teleráne. Aj keď majú mnohí alergici problém s nosením rúška, ktoré je pre nich pre časté kýchanie a nutnosť vysmrkať si nos ako za trest, čiastočne im pomáha izolovať lietajúce častice a eliminuje alergické reakcie. Úplne sa im však nevyhne nikto.

Prečítajte si aj: Fantastická lockdownová premena. Mladá žena schudla za rok cez 80 kilogramov

Alergické reakcie

Upchaný nos, svrbenie okolo očí a pier, škrabanie v hrdle, kašeľ, nádcha, kýchanie a opuch očí. Tieto a rôzne iné prejavy alergie trápia nie jedného pacienta. „V prípade, že ich adekvátne neliečite, je to ako tlejúci oheň, do ktorého keď hodíte poleno, prudko sa rozhorí," vysvetľuje lekár.

Ak tieto príznaky nie sú liečené odporúčanými liekmi, ale skôr potláčané voľne dostupnými kvapkami, sprejmi, tak vám neskôr hrozí astmatický záchvat. „K prvotnej alergii, ktorú potláčate, sa môže pridať potravinová alergia s reakciou na chemické látky. Taktiež môže na to vplývať vaša psychická rovnováha a odolnosť imunitného systému," tvrdí Hruškovič.

Najrozšírenejšie sú alergie na domáce zvieratá, ambrózie, ale aj brezy a topole.

Zdroj: DimaBerlin/shutterstock.com

Domáce alergény

„Okrem alergických čiastočiek, ktoré priletia cez okno z vonka, sa v domácností nachádza mnoho alergénov. Najčastejšie srsť zo zvierat, roztoče, prach, plesne, rastlinné pele, potraviny, lieky aj hmyz," opisuje lekár.

Tieto mikroskopické zložky lietajú vo vzduchu. Plesne prenikajú prevažne z vonka, ale objavujú sa aj v miestnosti so zvýšenou vlhkosťou a zabúdať nemôžete na plesne na oknách či zo zhnitého ovocia a zeleniny.

Okrem poctivého upratovania, prania a umývania okien môžete zlepšiť vašu situáciu a zvýšiť prevenciu aj inak. Ako, vám prezradí lekár v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti