Hlas-SD a Smer-SD vyzbierali vyše pol milióna podpisov, Fico hárok podpísal iba dnes

Marek Krajčí.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk

Pellegrini očakáva vypísanie plebiscitu na jeseň.

Strane Hlas-SD sa zatiaľ podarilo vyzbierať vyše 285-tisíc podpisov pod petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách.

Oznámil to líder Peter Pellegrini s tým, že ide o hárky nachádzajúce sa v centrále strany. Očakáva, že mnohé hárky prídu ešte poštou alebo do poboxu. 

„Predpokladám, že na budúci týždeň sa to zaokrúhli na 300-tisíc. Uvidíme, koľko podpisov na hárkoch vyzbierali aj ostatné strany. Ak to bude podobné číslo, tak za krátky čas sa nám poradil rekord. Keď to bude okolo 500-tisíc, pani prezidentka bude môcť rýchlo hárky skontrolovať a konať,“ myslí si Pellegrini.

Predseda Smer-SD Robert Fico oznámil, že len štruktúram strany sa podarilo vyzbierať 300-tisíc podpisov. Potvrdil, že v stredu (21. 4.) oficiálne v strane ukončili zber podpisov. „Sme vysoko nad plán. Budeme mať nad 500-tisíc podpisov," konštatoval.

Zdroj: TV Markíza

Fico tiež poznamenal, že predstavitelia subjektov zapojených do referenda by nemali vyvolávať rozpoltenosť voličov a hovoriť o možných alternatívach návratu terajšieho kabinetu. Hovorí, že voliči, ktorí chcú referendum, už nechcú súčasnú vládu.

Petíciu okrem tejto strany inicioval aj Smer-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS.  Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda. Na vyhlásenie referenda treba 350-tisíc podpisov od občanov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hlas-sd

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.