Prezidentka chce prehodnotiť povolenie návštev v DSS, rezort už odporúčal urobiť si vlastný režim

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR

Podľa jej informácií dostávajú protichodné signály z rezortov zdravotníctva a práce.

V zariadeniach sociálnych služieb by sa mal prehodnotiť režim návštev. Upozornila na to prezidentka Zuzana Čaputová. Adresovala preto list premiérovi Eduardovi Hegerovi , ministrovi práce Milanovi Krajniakovi a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému.

V liste ministrom a premiérovi upozorňuje prezidentka na potrebu "špeciálnej pozornosti starším spoluobčanom". O prehodnotenie možnosti uvoľnenia návštevného režimu v zariadeniach žiada v súvislosti s uvoľňovaním opatrení a seniormi, ktorí sú plne zaočkovaní. Návštevy by podľa hlavy štátu mali byť za prísnych hygienických opatrení.

Klienti ZSS trávili dlhé mesiace v odlúčení, pripomína Čaputová. „Oni aj ich blízki sa tešia na skoré obnovenie návštev, ktoré má pozitívne dopady na ich pohodu a duševné zdravie," poznamenala.

ZSS dostávajú podľa informácií, ktoré má prezidentka k dispozícii, protichodné signály z rezortov zdravotníctva a práce. Čaputová preto považuje najbližšiu aktualizáciu COVID automatu za vhodnú príležitosť pre zosúladenie komunikácie rezortov, a to najmä pre zlepšenie situácie klientov zariadení sociálnych služieb.

Zariadeniam odporúčali vypracovať si vlastný návštevný poriadok

Rezort práce pred Veľkou nocou odporúčal zariadeniam sociálnych služieb vypracovať si vlastný návštevný poriadok. Dôvodom bolo, aby klienti mohli prijímať návštevy aj v čase pandémie, informovala hovorkyňa rezortu práce Michaela Slivková Kirňaková.

Rezort zdravotníctva pripomína, že pri uvoľňovaní opatrení v zariadeniach sociálnych služieb treba byť "veľmi opatrnými".

Rezort sociálnych vecí na základe nariadenia vlády z konca septembra minulého roka a v súlade s vyhláškou hlavného hygienika vypracovalo koncepciu návštev počas pandemickej situácie v ZSS.

„Ide o 'návod', ktorý si každé zariadenie môže prispôsobiť podľa svojich priestorových možností," poznamenala Slivková Kirňaková. Dodáva, že návštevy klientov v zariadeniach je možné realizovať iba v tých priestoroch, ktoré nie sú v karanténe. Musí byť tiež dodržaný pandemický plán a krízový plán zariadenia. „Uvedenú koncepciu návštev odsúhlasila aj pandemická komisia," podotkla hovorkyňa.

Zdroj: TASR/AP

Pre ministerstvo zdravotníctva je prioritou ochrana zdravia a životov ľudí, a tým sa riadi pri rozhodovaní, povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová. V téme ZSS komunikuje aj s ministerstvom práce.

„Treba si však uvedomiť, že pri uvoľňovaní opatrení v zariadeniach sociálnych služieb treba byť veľmi opatrnými. Seniori sú zraniteľnou skupinou, a preto aj v prípade zlepšenia epidemiologickej situácie treba opatrenia v nich uvoľňovať za dodržania protiepidemických opatrení," poznamenala Eliášová.

Zariadení s mimoriadnou situáciou podľa Slivkovej Kirňakovej klesá. K piatku eviduje MPSVR 16 covidových zariadení. „Ministerstvo práce a sociálnyh vecí už požiadalo o aktualizáciu COVID automatu a riadne ju prerokovalo na pandemickej komisii so súhlasným stanoviskom," povedala.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme DSS

Dôležité udalosti