Sudca ŠTS nezmenil dôvody väzby u Moniky Jankovskej

Zrážka dreziny a nákladného auto v obci ri obci Šarišské Michaľany.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Rovnaký verdikt platí aj pri exsudcovi Molnárovi.

Dôvody väzby u obvinenej bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej a bratislavského krajského exsudcu Richarda Molnára sa nemenia.

Rozhodol o tom v piatok (23. 4.) sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý navrhoval zmenu dôvodov väzby, podal sťažnosť. Rozhodne o nej Najvyšší súd.

„Sudca nemení dôvody väzby u mojej klientky. Nie sú splnené podmienky a dôvody na to. Ten skutok, ktorý prokurátor chcel zahrnúť do dôvodu väzby, nemení nič na lehote trvania väzby u mojej klientky," reagoval jej obhajca Peter Erdős.

Podľa neho Jankovská bola v kolúznej a preventívnej väzbe 12 mesiacov, a to údajne aj pre výrazné prieťahy v trestnom konaní. Aj NS SR mal konštatovať, že ide o zásah do osobnej slobody. Väzbu jej právoplatne nahradil a prijal peňažnú záruku.

„Klientka na ŠTS neprišla, jej zdravotný stav jej to nedovoľuje. Nebola schopná piatkového výsluchu. Je hospitalizovaná na psychiatrii v zariadení pre obvinených a odsúdených. Dostáva medikamenty a potrebuje stálu zdravotnú starostlivosť," konštatoval obhajca Erdős.

Už okolnosti jej opätovného zadržania v kauze baru Fatima po odchode z nemocnice boli podľa neho neprimerané. „Boli tam ozbrojené zložky nie celkom v primeranom rozsahu. Tá žena má asi 50 kilogramov, kam by mohla utekať? Otázkou je, či to nebola demonštrácia sily. Väzba nie je trest. Bude postavená pred súd a len ten môže rozhodnúť o vine a treste," zdôraznil Erdős.

Zdroj: TASR

„Návrh prokurátora ÚŠP považujeme za účelový. Prečo to urobil, nerozumiem," reagoval právny zástupca exsudcu Ondrej Urban a dodal, že jeho klient dodržiava na slobode všetky podmienky nahradenia väzby vrátane nosenia monitorovacieho náramku.

„Minulý týždeň som v trestnej veci obvinenej Moniky Jankovskej. podal návrh na predĺženie lehoty trvania väzby a aj u ďalších dvoch obvinených Davida Lindtnera a Zoroslava Kollára. Súčasne som s týmto návrhom v nadväznosti na právne stanovisko vyjadrené v uznesení NS SR, ktorým sa rozhodlo o väzbe obvinených Moniky Jankovskej a Richarda Molnára s tým, že tá bola nahradená inštitútmi podľa trestného poriadku, podal návrh vo vzťahu k obom obvineným na zmenu dôvodov väzby," uviedol prokurátor ÚŠP.

Obvinenia oboch sa týkajú akcií Búrka a Víchrica, v rámci ktorých ich pre korupčné správanie zadržala Národná kriminálna agentúra.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fatima

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.