Hovorí sa, že tvár by ste si nemali umývať v sprche. Čo na to odborníci?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/LarsZ

Na pokožku zásadne vplýva teplota vody a dôležitá je pravidelná starostlivosť.

Sprchovanie je asi najuvoľňujúcejšia činnosť dňa. Horúci prúd vody z vás zmyje všetok stres a ťažkosti z celého dňa.

Výhoda sprchového kúta je aj v možnosti pustenia vody, buď klasickou sprchovou hadicou s hlavicou alebo fixne namontovanou hlavicou v strede hore nad hlavou. V tom prípade si môžete umyť vlasy aj telo a prirodzene sa voda dostane aj na vašu tvár a umyjete si ju. Tento zdanlivo nevinný zvyk vraj môže škodiť vašej pokožke.

Aj keď to môže byť pohodlné, horúca voda zo sprchy môže vašu tvár zbaviť prírodných olejov, ktoré ju udržiavajú hydratovanú a žiariacu.

Ak milujete dlhú sprchu, vystavujete svoju pokožku oveľa dlhšie vysokej teplote. Hovorí sa, že teplo vraj môže spôsobiť podráždenie pokožky a vznik akné. V kúpeľni sa vzduchom šíria rôzne baktérie, ktoré budú mať vďaka otvoreným pórom ľahší prístup k vašej tvári.

Prečítajte si aj: Tipy a triky na upratanie: Oblečenie neukladajte do komínov, existuje oveľa lepší spôsob

Názor odborníkov

„Údajným rizikom je, že horúca voda dehydratuje pokožku. Teplo z horúcej vody a pary môže spôsobiť prasknutie veľmi citlivých cievok a baktérie môžu zvýšiť riziko infekcie. Netvrdím, že sú tieto tvrdenia nesprávne, ale neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by ich potvrdzovali," hovorí dermatologička Ivy Lee.

Abigail James, špecialistka na tvár, tvrdí, že umývanie tváre v sprche môže mať v skutočnosti aj výhody. „Para zo sprchy môže pomôcť pri procese čistenia tváre. Aj mnoho tvárových kúr používa paru pri procese čistenia tvári," hovorí. Pre Abigail je to o preferenciách. „Bola by som radšej, keby si niekto umyl tvár v sprche, ako by si ju nemal vôbec čistiť," tvrdí.

Nájdite preto proces starostlivosti o pokožku, ktorý vám vyhovuje najviac.

Môže umývanie tváre v sprche spôsobiť akné?

„Neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že umývanie tváre v sprche zhoršuje akné. Existuje však možnosť, že sprcha spôsobí ružienku, ak tam strávite dlhší čas,” hovorí Lee. „Teplo a vlhkosť môžu totiž rozšíriť krvné cievy,” dodáva.

„Príčiny akné sú rôzne, môžu ho spôsobiť hormóny, stres, nesprávna starostlivosť o pleť, zlá strava, nadmerné odlupovanie pokožky, podráždenie make-upu a kombinácia vyššie uvedeného,” hovorí James.

V sprche by ste mali postupovať opatrne. Správna teplota vody je pre starostlivosť o pokožku zásadná.

Zdroj: shutterstoc.com/ruilk

Je horúca voda dobrá alebo zlá pre tvár?

Odborníci sa zhodujú, že umývanie tváre pod sprchou vám nepoškodí pokožku ani nespôsobí akné. To však neznamená, že by ste tvár mali umývať horúcou vodou. Najlepšie urobíte, ak budete používať teplú vodu, nie horúcu.

„Pravidelný vplyv horúcej vody na pokožku nie je dobrý. Ak je to raz alebo dvakrát týždenne, je to v poriadku, ale nie každý deň. Postupne znižujte teplotu alebo vyskúšajte sprchovanie v studenej vode," radí James.

„Ideálne je, ak si jeden až dvakrát denne umývate tvár krátko teplou vodou, pretože horúca voda môže pokožku dehydratovať a zbaviť ju jej prírodných olejov," dodáva Lee.

Dôležité je, že si pokožku budete čistiť pravidelne, ráno aj večer a starať sa o ňu.

Je lepšie umyť si tvár ráno alebo večer?

„Pravidelné denné čistenie tváre je dôležité pre udržanie zdravia pokožky. Večerné čistenie je nevyhnutné, pretože čistením odstránite nečistoty, make-up a znečistenie, ktoré sa môže počas dňa hromadiť na pokožke," vysvetľuje dermatologička.

Ak sa ráno zobudíte s mastnou pokožkou, alebo ste si večer naniesli krém, ktorý ráno ešte stále na pokožke cítite, po zobudení si ju určite dôkladne umyte a očistite. V postate by to mala byť vaša ranná rutina, tvrdia odborníci.

Prečítajte si aj: Chcete sa vyhnúť kliešťom? Tieto triky určite zaberú

„Ak je vaša pokožka náchylná na akné, zadovážte si produkty s kyselinou salicylovou alebo benzoylperoxidom," odporúča odborníčka. „V prípade, že sa často líčite, zvážte dvojité čistenie pomocou olejového alebo micelárneho čističa, po ktorom použite tradičný penivý čistiaci produkt," dodáva.

Micelárna voda je zmesou vyčistenej vody, zvlhčovačov a čistiacich prostriedkov, ktoré pomáhajú vyťahovať nečistoty a mastnotu z pokožky. Pokiaľ ide o čistiace produkty na báze oleja, vyskúšajte niektorý z bežne dostupných v drogérií. Lepšie je zadovážiť si menšie balenie, pre prípad, že by vám nesadol.

Zhrnutie

To, kde si umyjete tvár, je len na vás. Dôležitejšie je, aby ste si ju čistili pravidelne a opatrne a nie v horúcej vode. Nezáleží na tom či je to v umývadle alebo v sprche. Vyčistiť a umyť tvár v sprche je totiž lepšie ako neumyť si ju vôbec. Nezabúdajte, že pod teplou vodou by nemala byť tvár dlho a zvoľte skôr krátke opláchnutie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.