Medveďa spozorovali poľovníci pri rodinných domoch na juhu Slovenska

Medveď hnedý v obci Pata.
Zdroj: Poľovnícky spolok Pata

Trik, ktorý nám odborníci kedysi radili, už na tieto šelmy nezaberá.

Dvaja poľovníci blízko rodinných domov v obci Pata, okres Galanta, videli v sobotu (24. 4.) medveďa. Toto zviera tam nikdy predtým nevideli.

Muži boli od neho asi päť metrov a odhadujú, že vážil 110 až 120 kilogramov. Majú aj záznam z fotopasce, ktorá jedinca nasnímala o 21.37 h. „Takáto zver tu nemá čo robiť, nie je to teritórium pre medveďa. To nie je normálne. Deje sa tu niečo, čo sa nemá diať,“ myslí si poľovník Marián Valenta.

Po zotmení sa vracal s kolegom z revíru. Cez termokameru si všimli zvláštne správanie srniek. O pár sekúnd už vedeli prečo. „Zbadali sme ho, bolo to pre nás nepredstaviteľné. V prvom momente som sa musel poštípať, či to je tak. A bolo,“ spomína si na moment stretnutia so šelmou poľovník.

Zoológ štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler hovorí o zdvihnutom varovnom prste. „Pravdepodobne ide o mladšieho jedinca, ktorý si hľadá teritórium. A takíto sú najhorší,“ vysvetlil.

Medveď bol asi tristo metrov od rodinných domov. Cez obecný rozhlas miestnych ihneď informovali. V lokalite sa často hrávajú deti.

Zdroj: Poľovnícky spolok Pata

Poľovníci si odfotili aj stopu medveďa, v oráčine ich nevidieť často. Poľovníci len špekulujú, prečo sa tam zatúlal. Myslia si, že sa pre medveďov stráca teritórium, alebo sú premnožení.

„Medvede nám za posledné roky ukazujú rôzne cestičky po Slovensku, objavujú sa krížom-krážom. Naznačuje to jednu vec - medvedej populácii sa veľmi dobre darí a rozširujú svoje územie,“ hovorí Hybler.

Medveď je veľmi učenlivý živočích. Je dobré dať mu vopred vedieť, že sme tam, treba zakričať alebo zamávať, aby mal čas a dostupnú vzdialenosť na to, aby odbehol. Staré známe opatrenia ľahnúť si na zem a robiť sa mŕtvym dnes už neplatí.


PATA/Roman Ruttkay, zg, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medveď

Dôležité udalosti