Ako rýchlo starnete? Prezradí vám to aj vaša chôdza

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/BABAROGA

Poradíme vám, ako si môžete odmerať vlastnú chôdzu a dozvedieť sa váš stav.

Starnutie je vnímané rôzne. Niekto má 45. rokov, ale cíti sa na 30., iný zas na 60. závisí to od rôznych faktorov, mentálneho nastavenia, vzhľadu, zdravia a podľa odborníkov aj od chôdze. Ak ste si všimli, že sa váš krok po štyridsiatke spomalil, možno starnete rýchlejšie ako je zdravé, to tvrdí nová štúdia. Rýchlosť ľudskej chôdze môže byť podľa nej indikátorom fyzického aj neurologického starnutia.

Nejde však iba o novodobý „výmysel", súvislosť medzi chôdzou starších ľudí a ich zdravím už vedci preukázali dávno. Tentokrát ide o štúdiu z Nového Zélandu, na ktorú sa zameral portál mojezdravi.cz. Zamerali sa na osoby narodené v rokoch 1972 a 1973. K dispozícií tak majú rôzne dáta z vyše štyridsiatich rokov, vďaka ktorým získali lepšiu predstavu o chôdzi a jej zrkadlu nášho zdravia.

Prečítajte si aj: Hovorí sa, že tvár by ste si nemali umývať v sprche. Čo na to odborníci?

O štúdií

Každý z účastníkov štúdie bol od troch rokov pravidelne vyšetrovaný detským neurológom, ktorý hodnotil všetko potrebné, od inteligencie, jazykových a motorických zručností až po emočnú reguláciu a správanie. Účastníci museli absolvovať zdravotné prehliadky a testy každých niekoľko rokov.

Po dovŕšení 45. veku života skúmali vedci devätnásť zdravotných ukazovateľov od BMI, krvného tlaku a hladiny cholesterolu. Odborníkov zaujímali aj ich inteligenčné testy, merania mozgu a starnutie tváre. Podľa všetkých výsledkov mohli vedci určiť ako rýchlo každý jedinec starne.

Napokon výskumníci odmerali rýchlosť chôdze jednotlivých účastníkov, tí najpomalší sa pohybovali rýchlosťou 4,2 kilometra za hodinu a najrýchlejší 6,26 kilometra za hodinu.

Zdroj: shutterstoc.com/everything possible

Výsledky štúdie

Na základe výsledkom dospeli odborníci k trom dôležitým záverom. V druhej polovici života je pomalá chôdza spojená so zlou fyzickou kondíciou. Spomalená chôdza tiež súvisí s rýchlejším starnutím, ktoré sa prejavuje nielen väčším poškodením orgánov, ale tiež starnutím tváre a štrukturálnymi zmenami mozgu. Tí, ktorí chodili pomalšie, fyzicky zostarli rýchlejšie než ich rýchlejší vrstovníci.

Pomalšia chôdza tiež súvisí so zhoršeným fungovaním mozgu. U ľudí, ktorí chodia rýchlejšie, zistili vedci aj vyššie IQ a znížené riziko demencie. Tieto tvrdenia sa potvrdili aj z druhého pohľadu, účastníci, ktorých neurokognitívna funkcia bola v troch rokoch nižšia, mali po štyridsiatke aj pomalšiu chôdzu. Vedci dokonca dokázali podľa inteligencie trojročného dieťaťa odhadnúť ako bude v 45 rokoch chodiť. „Z toho vyplýva, že rýchlosť chôdze v strednom veku môže súvisieť s nejakým deficitom centrálnej mozgovej sústavy v detstve," domnieva sa vedúca štúdie Line Jee Hartmannová Rasmussenová.

Prečítajte si aj: Kombinovať nemôžete všetko. Pečené mäso so zemiakmi či banán s mliekom už spolu nejedzte

Čo z toho vyplýva

„Aj keď vyzerá chôdza jednoducho, v skutočnosti vyžaduje súhru rôznych systémov, ako sú kosti, svaly, pľúca, srdce, zrak či nervový systém. Pravidelné cvičenie a udržiavanie sa vo forme napomáha k zlepšeniu fyzického aj kognitívneho zdravia. Rýchlosť chôdze je len príjemný vedľajší bonus," tvrdí vedkyňa.

U dospelých ľudí je meranie rýchlosti chôdze bežnou praxou, vedci však naznačujú, že začlenenie takýchto testov aj u mladších ročníkov má svoj zmysel. Môže odhaliť problémy skôr, ako sú preukázané a viditeľné inými testami. „Rýchlosť chôdze je jednoduchý a lacný ukazovateľ zdravia v dospelosti. Venujte jej pozornosť a snažte sa kráčať čo najviac," radí geriatrička Stephanie Studenski. Štúdia podľa nej síce netvrdí, že zlepšenie fyzického stavu môže zvrátiť zmeny mozgu, ale jednoznačne podľa nej fyzická kondícia dokáže prichádzajúci degeneračný proces spomaliť.

Zdroj: shutterstoc.com/Pablo Rasero

Ako si môžete zmerať chôdzu

Radi by ste si zmerali vlastnú chôdzu a zistili ako ste na tom? Čo myslíte, patríte k skupine, ktorú ohrozuje proces starnutia viac alebo menej? Nebojte sa, nepotrebujete odborníka, je to jednoduché a zvládnete to aj samy.

Štúdia pracovala so vzdialenosťou šesť metrov, odmerajte si preto vzdialenosť a označte začiatok a koniec. Následne si zoberte stopky, mobil či inteligentné hodinky a jednoducho si stopnite, za aký čas úsek prejdete. Snažte sa však kráčať vašou štandardnou rýchlosťou, nezrýchľujte cielene len pre lepší výsledok.

Napokon vás čaká trochu matematiky. Danú vzdialenosť vydeľte časom, ktorý ste potrebovali na jej prejdenie. To znamená, že ak vám to trvalo päť sekúnd, tak si dáte 6:5=1,2 metra za sekundu (1 m/s = 3,6 km/h). Ak si chcete byť istý, môžete meranie niekoľkokrát zopakovať a spriemerovať výsledky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.