Čo bude s núdzovým stavom? Koalícia nemusí mať dosť poslancov, už padla aj jedna podmienka

Otvorená terasa reštaurácie.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Predĺženie núdzového stavu musí parlament schváliť najneskôr do 20 dní.

Vláda v pondelok večer rozhodla, že núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní, potvrdiť to však ešte musí najneskôr do 20 dní parlament. A napriek tomu, že má koalícia ústavnú väčšinu, tak nemusí nájsť dostatočnú podporu u vlastných poslancov.

Sme rodina už totiž vyhlásila, že núdzový stav za určitých okolností nepodporí, a to v prípade, ak o 20 dní bude v nemocniciach len 500 či 600 ľudí.

„Ten automaticky skončí o 20 dní, teda v deň hlasovania v parlamente," uviedol predseda NR SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Zároveň ozrejmil, že aktuálne je v nemocniciach 1 600 ľudí a Slovensko má len okolo 500 COVID lôžok. „Všetky ostatné lôžka boli zriadené a držané len na základe právnych nariadení z núdzového stavu," poznamenal.

Súvisiaci obsah

Kým Sme rodina podporila predĺženie núdzového stavu aspoň na vláde, strana SaS tak neurobila.

„Strana Sloboda a Solidarita rešpektuje rozhodnutie Vlády SR prijať uznesenie o núdzovom stave. Napriek pozitívnej správe, že sa zruší testovanie v školách, ostal aj naďalej platný zákaz vychádzania. Richard Sulík s Ivanom Korčokom z toho dôvodu hlasovali proti núdzovému stavu. Ukončenie spomínaného testovania detí podporil Branislav Gröhling, ktorý hlasoval za prijatie uznesenia. Veríme však v prísľub predsedu vlády Eduarda Hegera, že čoskoro príde k nahradeniu núdzového stavu novelou zákona o hospodárskej mobilizácii a pandemickým zákonom," uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

To, či poslanci za SaS ho podporia v parlamente je otázne.

„Hneď ako príde návrh na predĺženie núdzového stavu do parlamentu, zasadne poslanecký klub a dohodneme sa na hlasovaní podľa aktuálnej pandemickej situácii," odpísala šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Na otázku, čo nastane, ak by koalícia mala nedostatok hlasov, odpovedala, že „sa bude opakovať scenár z minulosti a bude uplatnená zelená karta."

Naopak, v najväčšom poslaneckom klube OĽaNO podľa hovorcu hnutia Petra Dojčana panuje zhoda. Vraj budú rešpektovať odporúčania odborníkov.

„Predĺženie núdzového stavu vláde opäť navrhla Pandemická komisia a my nevidíme žiadny racionálny dôvod toto opatrenie spochybňovať. Ak príde otázka predlžovania núdzového stavu do parlamentu, tak ako vždy, v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov budú naši poslanci zohľadňovať odporúčania odborníkov a aktuálnu pandemickú situáciu," uviedol Dojčan.

Najmenšia koaličná strana Za ľudí predpokladá, že núdzový stav skončí skôr, ako príde do Národnej rady.

„V prípade, ak by Národná rada musela na 20 deň hlasovať o predĺžení núdzového stavu, poslanci strany Za ľudí by sa riadili aktuálnou pandemickou situáciou, ale ak by bola podobná ako dnes, núdzový stav by nepodporili," uviedla strana vo svojom stanovisku.

Opozícia je proti núdzovému stavu

Opozícia je už dlhodobo proti núdzovému stavu a ani jedna zo strán nepodporí jeho predĺženie. Ako v utorok na tlačovej konferencii povedal poslanec za Hlas Richard Raši, rozhodnutie vlády predĺžiť núdzový stav považujú za neprijateľné.

„Nevidíme naň v súčasnej situácii žiaden dôvod. Vláda nepredložila občanom žiadne argumenty, prečo by mali byť naďalej obmedzované základné ľudské práva a je absolútne neprijateľné, aby sa takéto zásadné obmedzovania považovali za samozrejmé a predlžovali sa automaticky," povedal.

Riešením súčasnej situácie by podľa Rašiho bolo prijatie pandemického zákona, ktorý by upravoval fungovanie potrebnej infraštruktúry v oblasti zdravotníctva či sociálnych vecí bez toho, aby sa obmedzovali ľudské práva a slobody.

Dodal, že namiesto schválenia núdzového stavu by sa mohol upraviť napríklad zákon o hospodárskej mobilizácii, ktorý by poslanci mohli odobriť už budúci týždeň. „Je to riešenie, ktoré trvá 30 minút," uzavrel Raši.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti