Tatry po kalamite. Číha tam časovaná bomba

tatry kalamita.jpg

Tatry na mnohých miestach pripomínajú jedno veľké rúbanisko. Čaty lesných robotníkov sťahujú už týždne kalamitné drevo na miesta, odkiaľ ho budú môcť pozvážať kamióny.

Pne a haluzina zatiaľ ostávajú na mieste, ale aj to môže byť vážny problém."Keď to začne horieť, tak tomu už nikto nepomôže." "To by bola veľká katastrofa," povedali pilčíci pri Vyšných Hágoch.

Tento stav naháňa hrôzu aj šéfovi slovenských hasičov. "Je to pre nás časovaná bomba. My už nerozmýšľame takticky o tom, ako budeme v týchto prípadoch zasahovať, ale takticky rozmýšľame o tom, ako budeme zachraňovať ľudí, pretože to bude podstatné," tvrdí Alexander Nejedlý.


Ani lesníci zo štátnych lesov netaja, že ak už začne stúpať dym, bude neskoro. "Vysoké zadymenie, ktoré by mohlo nastať vo vysokohorskom prostredí vzhľadom na komínový efekt, ktorý sa dá predpokladať,a tu je nebezpečenstvo udusenia živočíchov, ale aj náštevníkov Tatier," povedal šéf lesníkov.

Jeden odhodený, neudusený ohorok z cigarety a k tomu vietor, môžu rozpútať peklo. Je vrchol sezóny, letné prázdniny. "Cez týždeň je to 15-tisíc, počas víkendov máme na turistických chodníkoch až 20-tisíc návštevníkov."

Už polovicu kalamity z jarnej smršte lesníci spracovali. Päťdesiattisíc kubíkov ale ešte leží v lese. A keď zisťujeme, čo bude s haluzinou, šéf lesníkov prezradí, že všetku odtiaľ vyvieť nemôžu a ostane tam. "Od desať do 30 percent," hovorí. Tak si to vraj želajú ochranári. Opätovné zalesňovanie zničeného lesa bude vyzerať takto: "Počkáme, ako si pomôže príroda s prirodzeným zmladením. Kde to prirodzené zmladenie nenastúpi, pomôžeme jej umelým zalesňovaním," dodáva.

Šéf hasičov dúfa, že jeho chlapci dokážu prípadný požiar na horách uhasiť v zárodku, lebo letecká evakuácia turistov pri komínovom efekte horenia by vyzerala takto: "Budeme ich musieť doslova a do písmena previezť na druhú stranu Vysokých Tatier."

VYSOKÉ TATRY/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti