Žilinka podá návrh na disciplinárne konanie voči prokurátorovi Kyselovi

Peter Kysel a Maroš Žilinka.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Týka sa to kauzy prepustenia obvineného Reháka.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podá návrh na začatie disciplinárneho konania voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Petrovi Kyselovi.

Dôvodom je pochybenie v prípade dvojmesačného vybavovania žiadosti o prepustenia Jozefa Reháka na slobodu, ktorý je obvinený pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zločin prijímania úplatku v kauze Judáš.

Informoval o tom hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan s tým, že Žilinka sa nestotožnil so spôsobom vybavenia nedostatkov v Kyselovom postupe a nesúhlasil s postupom špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Nečinnosť prokurátora pri vybavovaní žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po dobu takmer dvoch mesiacov, považuje generálny prokurátor za závažnú a pasívny prístup prokurátora za zjavné rezignovanie na zákonnú povinnosť vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene.

„Vyvodzovanie zodpovednosti prokurátorov za porušenie povinností a uplatňovanie práva dovnútra prokuratúry považujem za nevyhnutný predpoklad budovania prokuratúry ako dôveryhodného orgánu. Dôrazne však odmietam verejné prejavy zastrašovania a vyhrážania sa prokurátorom pre ich prácu," zdôraznil Žilinka.


Lipšic minulý týždeň potvrdil, že Kysel urobil chybu v Rehákovom prípade a vec riešil s dozorovým prokurátorom pohovorom. Doplnil, že dozorový prokurátor mal v tom čase enormný nápad iných trestných vecí. Rozhodnutie NS sa podľa Lipšica odklonilo od ustálenej súdnej praxe, pri ktorej aj v prípade, ak sa zistia prieťahy pri rozhodovaní o väzbe, nikdy nie je následkom prepustenie z väzby.

Kyselovu nečinnosť kritizoval aj predseda Smer-SD Robert Fico. oukázal na dlhé rozhodovanie o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby. „Musíme skúmať, či to držal úmyselne alebo z nedbanlivosti," vyhlásil.

V prípade úmyselného konania prokurátora ÚŠP ide podľa Fica o zneužitie právomoci verejného činiteľa. Ak konal z nedbanlivosti, má ísť o trestný čin marenia úlohy verejným činiteľom.

Zdroj: TV Markíza

Rozhodnutie NS, ktorým prepustili Reháka z väzby, považuje za bezprecedentné. „NS SR hovorí, že došlo k zásadnému porušeniu práv obvineného a súčasne nečinnosti prokurátora, ktorá bola zásadná," podotkol Fico s tým, že po tomto konštatovaní mal prokurátor odísť z ÚŠP. Aj Fico kritizoval, že Lipšic toto riešil dohovorom.

Reháka prepustil z väzby senát NS na slobodu 14. apríla, keď tak rozhodol na svojom neverejnom zasadnutí. Zrušil tak napadnuté rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku na začiatku apríla zamietla žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu a neprijala písomný sľub obvineného.

Reháka zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident PZ Milan Lučanský, bývalí predstavitelia SIS a aj bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

Koaliční politici kritizujú Ficove vyhrážanie sa

Je neprípustné, aby sa Fico vyhrážal prokurátorom a sudcom, ktorí si len robia svoju robotu. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) reagoval na expremiérové slová, že nová politická garnitúra bude musieť urobiť poriadky s niektorými sudcami a prokurátormi.

Šeliga vyhlásil, že pri pochybení sudcov a prokurátorov existujú orgány, ktoré majú kontrolnú právomoc. V prípade sudcov to je Súdna rada. „Keď sa vyšetrovali mafiáni a vrahovia prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúru, tak bol ticho," uviedol podpredseda parlamentu.

Ficove vyjadrenia môžu byť podľa neho považované za nebezpečné vyhrážanie. „Toto dávam do pozornosti generálnej prokuratúre. Verím, že sa pozrie na to, akým spôsobom Robert Fico postupuje a čo rozpráva," doplnil.

 Šéfka Za ľudí Veronika Remišová zdôraznila, že Fico prekročil ďalšiu hranicu, keď sa vyhrážal nezávislým prokurátorom a sudcom. „Je absolútne neprípustné, aby sa aktívny politik vyhrážal sudcom a prokurátorom. O to viac, keď politickí nominanti Roberta Fica ako pani Monika J., Kajetán K. či Tibor G. sedia vo väzbe," zdôraznila.

Zdroj: TASR

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel  na sociálnej sieti uviedol, že v právnom štáte nemôže sudcov a prokurátorov zaujímať, kto je práve pri moci. „V právnom štáte sú orgány činné v trestnom konaní nezávislé. Bodka," podotkol.

Fico na utorkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že na ÚŠP a na Špecializovanom trestnom súde sú ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. „Ak neurobí generálny prokurátor poriadky, bude potrebné urobiť poriadky s týmito ľuďmi, ktorí slúžia tejto vládnej garnitúre. Tie poriadky musí urobiť nová politická garnitúra," podotkol.

Zopakoval, že väzba je zneužívaná ako mučiaci nástroj. Potrebná je podľa neho zmena zákonov, „ktoré stanovia podstatne väčšiu mieru zodpovednosti týchto prisluhovačov vládnej koalícii, ktorých tu vidíme v týchto orgánoch na každodennej báze".BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maroš Žilinka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.