Prvý rozsudok v kauze Judáš: Kajúcnik Čech dostal za prijatie úplatku trojročnú podmienku

Bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech na ŠTS v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Bývalý viceprezident finančnej správy musí zaplatiť aj 30-tisíc eur.

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici schválil dohodu o vine a treste pre exviceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha. Obvinený ju uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Čech dostal tri roky so štvorročnou skúšobnou dobou, bude pod probačným dohľadom, absolvuje sociálny program a zaplatí aj 30-tisíc peňažný trest.

Zdroj: Martina Kašiarová

Súčasťou dohody je aj to, že obvinený sa vzdáva práva na verejný súdny proces a možnosti odvolať sa voči verdiktu. Ak by nezaplatil finančný trest, dostal by rok navyše.

Predpokladom na uzatvorenie dohody bolo jeho plné priznanie viny. K dohode mu pomohla jeho spolupráca s políciou.

Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Čech prijal úplatok vo výške 14-tisíc eur, ktorý sa mal týkať krytia ilegálnych obchodov podnikateľa Františka B., ktorý spáchal 13. februára samovraždu.

Právoplatne odsúdený Čech sa pre médiá nevyjadril, urobil tak jeho obhajca. „Tento trest považujeme za primeraný," reagoval Milan Malata.

Čecha obvinili v rámci minuloročnej decembrovej akcie Judáš, pred týždňom 19. apríla ho prepustili z väzby na slobodu.

Len 14. apríla prepustili z väzby bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka. Toho tiež zadržali v rámci akcie Judáš.

Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, bývalí predstavitelia SIS a aj bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

Skupinu pôvodne ôsmich obvinených zobral do väzby sudca ŠTS 5. a 6. decembra 2020.

BANSKÁ BYSTRICA/zg, mk, TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza Judáš

Dôležité udalosti