Rebríček najlepších svetových univerzít. Umiestnila sa v ňom len jedna slovenská vysoká škola

2102_Oteckovia_21_02_P30_s05e30_dnes_17_55__12___Voyo.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Najväčšia slovenská univerzita je najlepšie hodnotená v oblasti vzdelávania.

Rebríček Round University Ranking (RUR) zverejnil hodnotenie najlepších svetových univerzít. Jedinou reprezentantkou Slovenska v ňom je Univerzita Komenského (UK) v Bratislave, ktorej patrí 404. miesto na svete. V oblasti vzdelávania sa umiestnila na 165. mieste na svete. V posledných deviatich rokoch sa UK pravidelne umiestňuje v TOP 500 tohto rebríčka, informovala o tom hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Najväčšia slovenská univerzita je najlepšie hodnotená v indikátore vzdelávanie, kde jej patrí 165. miesto, a teda patrí do zlatej ligy, čiže druhej stovky. Hodnotí sa tam pomer počtu učiteľov a študentov, pomer počtu učiteľov a udelených bakalárskych titulov, respektíve doktorátov, pomer počtu doktorátov a bakalárskych titulov, ako aj reputácia školy. Okrem vzdelávania sa hodnotia výskum, medzinárodná diverzita a finančná udržateľnosť. Rebríček hodnotí 1150 vedúcich univerzít z 85 krajín sveta od roku 2010.

„Je to ďalšia dobrá správa pre UK v tomto náročnom období, keď čelíme obhajobe nevyhnutnosti zvýšenia finančných zdrojov na vedu. Minulý týždeň sme v rebríčku The Impact Rankings predbehli všetky slovenské i české univerzity,“ povedal rektor UK Marek Števček. Ako dodal, tieto úspechy ich tešia a verí, že posilnia vnímanie dôležitosti podpory vedeckého výskumu.

Rebríček vydáva RUR rankingová agentúra v spolupráci s Clarivate Analytics, ktorej činnosť sa orientuje na analýzy v oblasti vedeckého a akademického výskumu publikovaného v karentovaných časopisoch. Rebríček RUR je jedným z viacerých svetových rankingov, ktoré hodnotia výskumné univerzity.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček škôl

Dôležité udalosti