Od pondelka sa v ďalších štyroch okresoch vrátia do lavíc stredoškoláci

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Pridajú sa tak k piatim okresom, ktoré už majú otvorené všetky stupne škôl.

Priaznivý vývoj epidemiologickej situácie, zaočkovanosť učiteľov a kvalitné pravidlá prevádzky škôl umožnili, že od pondelka (3. 5.) sa vrátia do školských lavíc stredoškoláci v okresoch Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov. Pridajú sa tak k piatim okresom, ktoré od tohto týždňa majú otvorené všetky stupne škôl.

„Aktuálne čísla sú veľmi dobré. Chcel by som ale aj napriek tomu poprosiť všetkých, školy, učiteľov, nepedagogických a odborných zamestnancov škôl, rodičov aj žiakov, aby sme boli čo najzodpovednejší a dodržiavali jednotlivé opatrenia. Tým, že sa uvoľňujú opatrenia, ľudia začnú čoraz menej času tráviť doma a stretávať sa. To, či sa nám podarí udržať priaznivé čísla aj naďalej závisí od toho, ako sa budeme počas tohto uvoľňovania správať. My všetci – žiaci, učitelia, ale aj rodičia,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Prečítajte si tiež:

Tvrdí, že ak budeme všetci dodržiavať pravidlá a správať sa zodpovedne aj v prírode, v obchodoch, alebo na terasách, budú v bezpečí aj deti v školách

Rozdelenie podľa covid školského automatu

Od pondelka (26 4.) sa zapol regionálny Covid školský automat. V porovnaní s minulým týždňom pribudli na zoznam ružových okresov (I. stupeň varovania) ďalšie štyri okresy.

Údaje epidemiológov určujú, že od budúceho pondelka nebude žiadny čierny okres, 10 bordových, 60 červených okresov a deväť ružových (Sobrance, Stropkov, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany, Skalica, Dunajská Streda, Komárno).

Zdroj: Ministerstvo školstva

V bordových okresoch budú, tak ako doposiaľ, otvorené materské školy, prvý stupeň základných škôl, 8. a 9. ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, končiace ročníky stredných škôl, poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

V červených okresoch budú otvorené materské školy, prvý stupeň základných škôl a navyše sa otvorí celý 2. stupeň základných škôl a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách (príma až kvarta). Otvorené sú tiež špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, končiace ročníky stredných škôl, poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

Zdroj: Ministerstvo školstva

A v ružových okresoch budú môcť školy, v súlade platnými pravidlami, obnoviť školské vyučovanie v prezenčnej forme už vo všetkých ročníkoch základných aj stredných škôl. Otvoria sa tiež základné umelecké školy a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

Zdroj: Ministerstvo školstva

Rúško ostáva naďalej povinné

Pre školy aj rodičov a žiakov naďalej platia aktuálne protiepidemické pravidlá. Žiaci na základných a stredných školách sú povinní nosiť rúško, preukazujú sa negatívnym testom aspoň jedného zákonného zástupcu nie starším ako sedem dní bez ohľadu na farbu okresu a žiaci na 2. stupni ZŠ a na strednej škole aj vlastným testom.

V prípade potvrdenia pozitivity môže RÚVZ alebo riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom flexibilne reagovať a danú triedu alebo školu zatvoriť.

Zdroj: TASR

Ministerstvo školstva naďalej odporúča novootvoreným školám, aby žiakom v prvom týždni dopriali čas na prispôsobenie sa. Zároveň ubezpečuje rodičov, že školy sú na návrat žiakov pripravené a od augusta je spustený aj efektívny výstražný systém – tzv. školský semafor, či rýchle intervenčné testovanie.

Podrobné pravidlá a odporúčania pre školy, vrátane aktualizovaných manuálov pre školy, tzv. školský semafor zverejnilo ministerstvo školstva na svojom webe.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti