Domáce

Kontrolóri varujú pred nebezpečným francúzskym syrom

kozí syr
Zdroj: archív

Príznaky ochorenia sa prejavujú do 3 až 9 dní a to zápalom čriev, bolesťami brucha, krvavej hnačky a vracaním. Niekedy môže dôjsť aj k trvalému poškodeniu zdravia.

Syr obsahujúci veľmi nebezpečný shigatoxín objavili českí kontrolóri v ponuke pražskej spoločnosti Český archiv vín, ktorá ho doviezla do Českej republiky. Oznámili to webové stránky iDnes.cz.

Kontrolóri vo firme okamžite pozastavili distribúciu 56 kusov francúzskeho syra Saint-Marcellin Dauphinois, pričom zistili, že 24 výrobkov už bolo prevezených do predajní tejto spoločnosti a sedem kusov sa predalo konečnému spotrebiteľovi.

Kontrolóri nabádajú ľudí, aby syry nejedli a vrátili ich do predajne, pretože baktérie, ktoré tieto výrobky obsahujú, môžu spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy.

"V závislosti od množstva skonzumovanej potraviny a od miery kontaminácie sa príznaky ochorenia prejavujú do 3-9 dní v podobe zápalu čriev, náhlych bolestí brucha, krvavej hnačky a vracania. V niektorých prípadoch dokonca dochádza k trvalému poškodeniu zdravia, výnimočne i k úmrtiu," hovorí Petr Pejchal z tlačového oddelenia Ústrednej veterinárnej správy.

Pejchal upozorňuje aj na to, že spoločnosť doviezla do Česka tiež 8 kusov syra Saint-Félicien Tent., ktorý bol vyrobený z rovnakej šarže kontaminovaného mlieka. "Toto množstvo bolo tiež pozastavené a bude vrátené výrobcovi," dodal.

Baktéria escherichia coli vyvolala v Európe v roku 2011 črevnú epidémiu, ktorej podľahlo zhruba 50 ľudí. Za pôvodcu nákazy boli najprv považované španielske uhorky. Nakoniec sa ukázalo, že ju spôsobili semená senovky gréckej dovážané z Egypta, ktorá bola zasiahnutá týmito baktériami.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti