Domáce

Mailu s chorým dieťaťom sa nedalo odolať. Bol to hoax

Mail s dieťaťtom je hoax.
Mail s dieťaťtom je hoax. Zdroj: TV Markíza

Nepomáhajte virtuálne, ale reálne, radí psychologička.

Rodičia nemajú dosť peňazí na liečbu ich dieťatka, a tak musí trpieť. Prosia o pomoc. Stačí, ak mail, ktorý ste práve dostali, pošlete ďalším ľuďom. Nereálne, alebo skôr ako zo smutného filmu. No veľa ľudí sa nechalo nachytať. Mailu s chorým dieťaťom sa nedalo odolať.

Iba to prepošlite ďalej, prcka predsa musíme podporiť. Takýto mail sa šíri slovenským a českým internetom. Dieťa v strašnom stave chytí za srdce každého. No a vraj za každé preposlanie mailu dostanú rodičia 32 centov!

Ako sme však zistili, mail je iba hoax. Výstrahy typu - ak to neprepošleš ďalej, čaká ťa sedem rokov nešťastia - všetci poznáme. Tu je však v hre dieťa. Reálne fotografie aj meno pražskej lekárky, ktorá ho za vyzbierané peniaze mala operovať.

Dnes sa nám s ňou skontaktovať nepodarilo, no už pred časom sa vyjadrila, že niekto jej meno zneužil a o chorom dieťati nič nevie. "Celá správa je nezmysel a ide o zneužitie môjho mena," striktne tvrdí.

Zistili sme, že tento nezmyselný mail obieha internet už vyše roka. Podľa bezpečnostného analytika pritom nie je možné, aby z toho rodičia mali sľubované peniaze. Technicky jednoducho nie je možné zabezpečiť, aby nejaké preposielanie mailov dostalo akékoľvek peniaze k rodičom dieťaťa.


Otázne je, či rodičia vedia, že fotky ich dieťaťa takto obiehajú internet. My sme ich rozmazali zámerne, aby sme zachovali jeho dôstojnosť. Keď z toho však ani rodičia ani šíriteľ nemajú peniaze, čo je za tým?

Zvrátené hoaxy, ako sa takéto falošné správy volajú, pravdepodobne nemajú rozumné vysvetlenie. Alebo útočia na city alebo sa vyhrážajú. A to veľa ľudí nechce riskovať. Psychologička vystríha, aby sme pri čítaní takýchto správ rozmýšľali a pomáhali nie virtuálne, ale reálnym ľuďom okolo seba.

Sú to škodoradostní a zlí ľudia, ktorí nás zastrašujú alebo citovo vydierajú, keď rozposielajú takéto správy, pretože tým nikomu nepomôžu. No a jedinou cestou ako ich zastaviť je nesadnúť im na lep a takéto správy ďalej nešíriť. IK,TV Markíza

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.