Ani Miroslav Kollár nepodporí programové vyhlásenie Hegerovej vlády

Heňa dobehla karma
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Rovnaký postoj zaujal aj nezaradený poslanec Valášek.

Programové vyhlásenie vlády kabinetu Eduarda Hegera avizuje ďalší poslanec. Je ním primátor Hlohova Miroslav Kollár, ktorý odišiel zo strany Za ľudí do neparlamentného subjektu Spolu.

Dokument považuje strana za dôkaz, že strany vládnej koalície si za posledný rok popri hádkach nevšimli dopady pandémie na ľudí a potrebu riešenia ich problémov. Ak sa v dokumente okrem preambuly nezmenilo nič, nevidí dôvod, prečo ho vláda predložila v poslednom možnom termíne, ani nie 24 hodín predtým, ako o ňom majú rokovať výbory a následne parlament.

Predstavitelia strany hovoria, že vláda nemôže ignorovať fakt, že Slovensko je uprostred ťažkej sociálnej a ekonomickej krízy. „Za posledný rok sme každý deň riešili ako pomôcť rodičom, učiteľom, malým podnikateľom, živnostníkom či farmárom. Ľudia v zdravotníctve si siahli na dno svojich síl. Dopady pandémie sú zdrvujúce a musíme konať. Namiesto riešení však vláda skopírovala staré programové vyhlásenie. Je to plagiát, čo pri tejto vláde neprekvapuje," hovorí predseda strany Juraj Hipš.

Dôsledky pandémie v praxi musel riešiť aj Kollár. „Každý deň som videl, čo spôsoboval chaos, ktorý vláda svojimi krokmi spôsobovala. Videl som ako v dôsledku tohto chaosu zomierali ľudia. Nielen my, ľudia zo samospráv, máme množstvo konkrétnych zistení, návrhov na zlepšenie, ktoré treba systematicky zapracovať," konštatoval.

Podľa jeho slov nie je vylúčené, že v budúcnosti budeme musieť opäť čeliť dôsledkom pandémie. Vláda však rezignovala na akékoľvek zmeny, ktoré by mohli predísť podobným stratám na ľudských životoch ako tomu bolo v nedávnej minulosti.

Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian

Program vlády nepodporí ani nezaradený poslanec Tomáš Valášek, ktorý pôsobí v mimoparlamentnej strane Progresívne Slovensko. Rovnako namieta, že sa dokument po roku takmer nezmenil. Výhrady má aj voči niektorým zmenám.

„Mám výhrady voči zmenám v texte, napríklad z hľadiska ľudských práv je to horší dokument ako ten predošlý. Mám tiež obavu, že vláda v jej súčasnom zložení, s Igorom Matovičom ako ministrom pre hocičo a čokoľvek, nedokáže dôveryhodne naplniť zahraničnopolitické záväzky akéhokoľvek programového vyhlásenia," uviedol s tým, že prvý mesiac rekonštruovanej vlády nikoho nenaplnil dôverou.

Za dokument nezahlasuje ani Jana Bittó Cigániková, ktorá ho nepodporila ani vlani.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Spolu

Dôležité udalosti