Neviete, aký krém si máte kúpiť? Vďaka našim radám si vyberiete ideálny pre vašu pleť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/fizkes

Krém je skvelou prevenciou pred vznikom nových vrások a zdrojom cenných látok.

Starostlivosť o pleť je alfou omegou nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Musíte ju však vhodne nadstaviť. V drogériách je k dispozícii široký sortiment prípravkov, a tak môže byť niekedy náročné vybrať si ten správny.

Pokožka sa rokmi mení a formuje, rovnako ako aj vaša osobnosť. Ak vám kozmetička v dvadsiatich rokoch oznámila, že máte suchú pleť, neznamená to, že je taká aj dnes. V rôznych životných fázach potrebuje pleť rôznu starostlivosť, teda aj rozdielne krémy.

Ešte predtým ako si niektorý zakúpite uvedomte si, že ide iba o určitý bonus, akoby vitamín pre pleť. Žiadny krém vám trvalo nevyrovná vrásky a neomladí tvár o desať rokov. Avšak je skvelou prevenciou pred vznikom nových vrások a taktiež už spomínaným vitamínom pre pleť, zdrojom cenných látok.

Prečítajte si aj: Je sushi skutočne zdravé a diétne? Zisťovali sme, ako to s ním naozaj je

Ideálny krém a potrebné zložky

Nie vždy platí, že drahšie je aj kvalitnejšie a rovnako je to aj pri krémoch. Cena ani značka nezaručuje kvalitu. Platné sú iba dve merita, a to pocit po nanesení a zloženie prípravku. Okrem krémov sú veľmi účinné aj séra.

V zložení sú prospešné retinoidy, ktoré patria do skupiny vitamínu A. Vyberte si krémy s retinolom alebo kyselinou retinovou. Tie vám pomôžu v boji proti jemným vráskam a sú vhodné na aknóznu pleť či na zmiernenie pigmentových škvŕn. Skvelý je aj vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant. Určite odporúčame aj koenzým Q10, zmierňuje vrásky okolo očí a chráni pleť pred slnkom.

V tejto súvislosti odporúčame, aby ste používali aj krémy s účinnou ochrannou zložkou proti UVA a UVB žiareniu. Nemusí byť len v opaľovacích krémoch, veď slnko na vás pôsobí aj vtedy, keď nie ste na dovolenke a idete napríklad do práce či na kávu.

Na záver ešte odporúčame prípravky s bázou niacinamidu. Tie patria do skupiny vitamínov B, v pokožke udržuje vodu čím jej zabezpečí elasticitu a hydratáciu, zlepšuje zväčšené póry, zjednocuje nerovnomerný odtieň pokožky a pomáha aj v boji s vráskami.

Zdroj: shutterstoc.com/TuiPhotoEngineer

Suchá pleť

A teraz sa pozrime ja jednotlivé druhy pleti. Mate po čistení pocit pnutia na celej tvári? Prejavili sa u vás už v skorom veku prvé vrásky a často sa vaša pokožka na tvári olupuje? V tom prípade máte suchý pokožku a musíte zvoliť mastnejšie krémy, ktoré naneste hneď po umytí tváre, aby ste udržali vlhkosť.

V zložení by vo vašom prípade určite nemal chýbať olivový olej či bambusové maslo. Hľadajte v popisoch aj kyselinu mliečnu a hyalurónovú, ktoré pokožku upokoja. V prípade veľmi suchej pleti môžete pokojne použiť aj lekársku vazelínu.

Mastná pleť

Ak ste si doposiaľ mysleli, že vďaka tomu, že máte mastnú pleť sa nemusíte krémovať, žili ste v omyle. „V prípade mastnej pleti je potrebné vyberať prípravky, ktoré budú zabraňovať tvorbe mazu a zároveň dokážu pleť hydratovať," odporúča dermatologička Lucia Mansfeldová.

Ideálne sú pre vás nemastné produkty s antibakteriálnym zložením. Tieto prípravky by nemali obsahovať oleje a vyhnite sa aj hutnej konzistencii, ktorá vašej pokožke znemožní dýchať. Raz za čas by ste mali pokožku zregenerovať aj chemickým peelingom. Vďaka nemu sa odstráni povrchová koža, čím sa zmenšia póry, eliminuje akné a hlavne bude pokožka ľahšie prijímať potrebné živiny z krémov.

Rovnaká starostlivosť je vhodná aj pre zmiešanú pleť, uvádza mojezdravi.cz.

Prečítajte si aj: Ako rýchlo starnete? Prezradí vám to aj vaša chôdza

Zrelá pleť

Krémy s proti starnúcim účinkom sa časom objavia v každej kozmetickej taštičke. Otázka znie, kedy je na ne ten správny čas? Osoby so suchou pokožkou majú skôr vrásky, často už pred tridsiatkou. Štandardne pleť starne po 35. roku.

Anti-aging kozmetika nie je však chirurgický zákrok, nikdy vám neuškodí, s jej pomocou iba oddialite proces starnutia. „Opäť sa sústreďte na zloženie krému. Vhodné zloženie môže dočasne pomôcť pri prejavoch starnutia, a to predovšetkým vylepšením textúry pokožky a jej väčšou hydratáciou. Vďaka tomu vyzerá pleť mladšie a vypnutejšie. Tieto účinky sú prechodné a krémy nepomáhajú proti vráskam z dlhodobého hľadiska," vysvetľuje dermatologička.

V určitom veku je podľa nej lepšie kombinovať túto starostlivosť s neinvazívnymi alebo iba mierne invazívnymi procedúrami estetickej dermatológie. To už je však iná téma.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti